Оваа храна ја влошува егземата: Намирници кои треба да ги исклучите од исхраната!

21 јули, 2020
egzema

Егземата на кожата е исклучително непријатен феномен што тешко се лекува, а првиот чекор што треба да се преземе е да се исклучат сите фактори што можат да ja влоша.

Кожата најбрзо и најчесто реагира на храна, па затоа се препорачува луѓето кои страдаат од егзема да ја намалат следната храна на минимум или да ги елиминираат целосно од нивната дневна исхрана:

  • Адитиви (елиминирајте ги адитивите и преработената храна што може да ја влоши егземата)
  • Нетолеранција на храна (избегнувајте храна која вклучува глутен, млечни производи, школки или кикирики)
  • Транс маснотии (предизвикуваат нерамнотежа на маснотии и воспалителни процеси во организмот)
  • Шеќер (го зголемува воспалението и ја намалува имунолошката функција)
  • Солена храна (може да го зголеми воспалението)
  • Најчести алергени од храна (цитрус, соја, цимет, ванила, домат и млечни производи).
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi