Овие витамини се клучни за тенка линија по 50-тата година: Тие го забрзуваат метаболизмот и согоруваат маснотии во рекордно време!

24 јуни, 2020
vitamini

Кога ќе му обезбедите на организмот доволна количина на овие витамини, метаболизмот значително ќе се забрза, а со тоа и килограмите ќе почнат да се топат.

Метаболизмот е клучен за претворање на калориите што ги внесуваме, преку храната, во енергија. Колку е побрз метаболички процес, толку е потвитка вашата линија. Со текот на годините, овие процеси се забавуваат, но за среќа, со земање на одредени витамини, можеме да го вратиме метаболизмот во „нормала“.

 Овие пет витамини и минерали имаат корисен ефект врз телесните функции, вклучително и метаболизмот, а по 50-тата година се задолжителни:

Б витамин

Б-12 е важен за метаболизмот на протеините и мастите, но потребно е и Б-6 и фолат за да може да ја врши “својата работа“.

Б-6, исто така, влијае на метаболизмот на протеините, а тиаминот му помага на организмот да ги обработи мастите, протеините и јаглехидратите.

Д витамин

 Независните студии го проучувале ефектот на нивото на витамин Д врз телесната тежина кај постарите жени и деца. Резултатите од двете истражувања покажаа дека лицата со зголемена телесна имаат пониско ниво на витамин Д.

Иако не е докажано точно како витаминот Д влијае на телесната тежина, истражувањата покажуваат дека витаминот Д е вклучен во контролата на нивото на шеќер во крвта и дека ја намалува отпорноста на инсулин кај лица со дијабетес.

Витаминот Д го содржат жолчки од јајце, мрсна риба (лосос и сардини, на пример), црн дроб од говедско месо и одредени видови печурки.

Калциум

Калциумот е од големо значење за здрав метаболизам и контрола на шеќерот во крвта, но и за зајакнување на коските, а резултатите од студијата од 2010 година укажуваат дека зголемениот внес на калциум во комбинација со витамин Д е добар „сојузник“ во губењето на вишокот тежина.

Храна богата со калциум е млеко, јогурт, темно зелени лисни зеленчуци, семиња, бадеми

Железо

На организмот му треба железо за раст, развој и метаболизам, како и за правилно функционирање на клеточно ниво и секреција на одредени хормони. Железото е исто така важно за транспорт на кислород со црвени крвни клетки до сите клетки и ткива во организмот.

Ако ви недостасува железо, вашите мускули нема да добијат доволно кислород, и следствено на тоа, тие нема да можат да согоруваат маснотии и да ги претворат во енергија која што е потребна.

Добри извори на железо се црвеното месо, мешунките, кафеавиот ориз, оревите, темно зелениот лиснат зеленчук, тофу.

Единствено е важно да не земате додатоци на железо без да се консултирате со лекар, бидејќи високото ниво на железо е исто толку опасно како ниското.

Магнезиум

Без магнезиум не се можни хемиски реакции со кои организмот ја создава потребната енергија, што значи дека магнезиумот е неопходен за добар метаболизам.

Добри извори на магнезиум се оревите и семките, мешунките, спанаќот, бананите, лососот, компирот и житарките од цели зрна.

Имајте на ум дека, сепак, најдобро е да ги добиете сите овие скапоцени минерали и витамини во добро балансирана диета. Ако одлучите за додатоци, сепак би било подобро да се консултирате со лекар пред да започнете да ги земате.