Овие знаци потврдуваат дека си добра мајка – тврди клинички психолог!

7 јули, 2020
majka

Ова се знаците на добрите родители:

 1. Детето покажува различни емоции пред вас

Понекогаш е многу тешко за детето кога ќе се најде во многу емотивен период. Но, способноста на детето да ви покаже лутина, тага или страв е добар знак дека тоа се чувствува безбедно со вас. Многу е загрижувачки кога детето ги крие чувствата од неговите родители. Ова е често знак на големи проблеми во врската. Обидете се да избегнете затворање на детето во себе и не мешајте во изразувањето на неговите чувства. Наместо тоа, обрнете му повеќе внимание и бидете благодарни.

2. Вашето дете ви кажува кога е повредено или се соочува со некој проблем

Знам дека родителите правилно го воспитуваат детето во оној момент кога нивното дете бара совет од родителите кога се соочува со одреден проблем. Ова значи дека сте обезбедиле безбедно засолниште каде детето доаѓа кога му е потребна помош. Добар начин да се поттикне ова е внимателно да го слушате проблемот и да имате широко отворени раце, без разлика дали проблемот изгледа мал или голем. Вашата врска ќе биде отворена за комуникација за работи што се тешки во животот.

3. Детето може да зборува за мислите и чувствата без страв

Ова е позитивен знак за прифаќање на отворена и флексибилна врска. Некои родители не знаејќи ја ограничуваат комуникацијата со своето дете преку нивното однесување, како што се преиспитување на мислите или чувствата што не ги сакаат или оние што го доведуваат во прашање неговото однесување како родител. Другите родители се толку кревки што нивните деца не сакаат да ги оптоваруваат со своите мисли и чувства. Загрижен сум кога родителот ќе рече: „Моето дете е моја карпа“. Родителите се карпи, а децата никогаш не треба да бидат. Можете да ги поддржувате мислите и чувствата на вашето дете без оглед на тоа кои сте. Ако ви треба дополнителна поддршка, побарајте го тоа од возрасно лице, но не и од детето.

4. Вашиот однос спрема детето не е критичен и не го навредува детето

Добрите родители не го критикуваат однесувањето на децата и избегнуваат етикети како „лошо“, „злобно “, „алчно“ и „мрзливо“. Ако вашето дете ги изеде сите чоколадни колачиња наместо да ги сподели со другите, добрата мајка ќе се фокусира на однесувањето.

5. Охрабрете ги интересите и талентите на вашето дете

Со развивање на интереси и таленти, детето развива вештини и постигнува резултати. Можете позитивно да ги ангажирате децата во неговите тинејџерски а и во раните години на животот. Прекрасно е тие да напредуваат во нешто што го сакаат. Понекогаш, гледам дека родителите управуваат со интересот на детето за да ги исполнат своите соништа и потреби. Кога го принудувате детето да стори нешто поради вашите лични интереси, сè може да пропадне, дури и кога се чини дека се одвива добро. Ваквите активности можат да го натераат детето да се чувствува неуспешно и под силен притисок и контрола. Исто така, ако тој не успее, а зад него стои нарцисоидна родителска амбиција, децата го носат товарот на еден разочаран родител и нивното сопствено разочарување.

6. Вие создавате граници за да го чувате безбедно детето

Добрите родители го усмеруваат однесувањето на своето дете поставувајќи граници и ограничувања. Децата кои немаат  граници и правила честопати се вовлекуваат во неволја или се изгубени. Границите им помагаат да се чувствуваат сакани и ценети, дури и ако понекогаш не сакаат граници. Некои примери на добро поставени граници се: рутинско спиење и учтиво изразување кон членовите на семејството.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi