Пиете премногу или премалку кафе? Еве колку е доволно и зошто не смеете да го пиете само наутро

25 јуни, 2020
иокл

Објавени се многу различни теории, истражувања и студии за кафето, и веројатно никој не е навистина сигурен дали пие премногу кафе, и дали воопшто треба да го пие. Да започнеме со најосновната работа – нашето тело многу брзо се навикнува на кофеинот, а кога е премногу или премалку, или воопшто, се појавуваат различни реакции. Кофеинот ги стеснува крвните садови во мозокот и се навикнува на тоа.

Меѓутоа, кога не внесуваме кофеин, овие садови одеднаш се шират и се појавуваат главоболки, што може да биде неподносливо. „Кофеинот исто така влијае на протокот на енергија во мозокот, затоа што ги блокира клетките што користат гликоза за гориво. Ова е причината зошто, кога пиеме кафе наутро и немаме појадувано, се чувствуваме нестабилно, зошто рацете се тресат и главата боли – затоа што мозокот не ја добил потребната енергија за да функционира правилно. Многу луѓе пијат кафе само наутро, што во никој случај не е препорачливо “, вели д-р Винсент Мартин од колеџ Синсинати.


„Ако сакате да престанете да пиете кафе целосно, ќе ви треба вашето тело најмалку три до четири недели да се навикне на оваа промена“, заклучи Мартин.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi