Пијалок што ја решава главоболката! Влијае и на анкциозноста, и што е најважно – ЛЕСНО СЕ ПРАВИ!

21 септември, 2020
ГЛАВОБОЛКА

Постои најдобриот и најценетиот пијалок наменет за луѓе кои страдаат од главоболка и чувство на вознемиреност, а тој е подготвен според рецепт добиен за време на истражувањето од Флорида, каде научниците откриле дека маслото од лаванда работи одлично за намалувањето на анксиозноста.

Исто така, ја намалува депресијата, го решава проблемот со несоница и им помага на оние кои имаат проблеми со главоболки, мамурлаци и синуси. Чистото масло од лаванда е едно од најблагите есенцијални масла, но исто така и едно од најмоќните.

Содржи повеќе од 150 активни состојки и се карактеризира со неверојатни антиинфламаторни, антидепресивни, антисептички, антибактериски, антимикробни, аналгетски, детоксикациони и седативни својства.

Затоа, еве го рецептот за овој супер корисен пијалок:

–  сок од 4 лимони

– капка есенцијално масло од лаванда

– лажица исушени цветови од лаванда

– 7 чаши топла вода

– 1/3 чашички мед.

Подготовка:

1. Сварете четири полни чаши вода, тргнете ја од оган и додадете исушени, исецкани цвеќиња од лаванда.

2. Додадете мед кога чајот ќе се олади малку.

3. Оставете да отстои покриен околу половина час.

4. Процедете и додадете сок од лимон, остатокот од водата и капка есенцијално масло од лаванда.

5. Промешајте сè добро и пијте го  во текот на денот.