После Корона следи епидемија полоша од Ковид 19…

4 август, 2020
korona-virus

Според новиот извештај, речиси половина од пациентите со ковид во болницата во Њујорк имаат акутна повреда на бубрезите.

Истражувачите откриле дека една петтина од пациентите имаат оштетување толку сериозно што веднаш им е потребна дијализа.
Во студијата, тимот разгледал извештаи за скоро 4.000 луѓе кои минувале низ здравствениот систем на болницата Монт Синај меѓу 24 февруари и 30 мај.
Истражувачите користеле алатка за вештачка интелигенција која ги проценила шансите на пациентот за развој на бубрежни заболувања.
Резултатите покажаа дека 46% од пациентите всушност развиле акутни повреди на бубрезите кои се случуваат кога бубрезите не можат да го филтрираат отпадот.
Дури 17 проценти од пациентите со бубрежна инсуфициенција морале веднаш да одат на дијализа.
Интересно е што повеќето од нив, дури 82 проценти, немале претходни заболувања на бубрезите во споредба со останатите 18 проценти.
И дури 33 проценти од пациентите немале иста функција на бубрезите како што била пред ковид.
– Она што го забележавме е дека приближно 10 до 50 проценти од пациентите со тежок ковид имаат откажување на бубрезите за што е потребна некаква форма на дијализа – вели д-р Алан Клигер од Друштвото за нефрологија.
Како што вели, откажување на бубрезите е последица на цитокинска бура што се јавува кога телото ќе започне да ги напаѓа сопствените ткива.
Друга теорија е дека вирусот достигнува бубрезите преку ACE-2 рецептори за да го заразат и да го оштетат органот.
Сепак, д-р Кенар Џавери, помошник шеф на нефрологија во Нортвел, верува дека откажување на бубрезите веројатно се случува затоа што пациентите се многу болни, а не заради самиот вирус.
Еден извештај од болницата „Монт Синај“ во Њујорк не е првиот што го покажува ефектот на ковид врз бубрезите.
Студијата на Институтот за медицински истражувања во Финстин покажа дека 36,6% од 5.500 хоспитализирани пациенти со коронавирус имаат акутни повреди на бубрезите.
Друга студија од Универзитетскиот медицински центар во Хамбург открила дека пациентите со вирусот на корона имаат голем вирусен товар во бубрезите, особено во споредба со другите органи.
– Следната епидемија ќе биде хронично заболување на бубрезите кај оние кои се опоравиле од вирусот на корона. Од почетокот на пандемијата, никогаш повторно не сме виделе случаи на откажување на бубрезите. Тоа е долгорочен здравствен товар за пациентите, системот, но и американската економија – посочува д-р Стивен Кока од болницата „Монт Синај“ во Њујорк.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris