Последни претпоставки на експертите: Короната се пренесува и преку чадот од цигари?

4 ноември, 2020
537685_pluca_ls


Нема многу докази што сугерираат дека чад од белите дробови на пушач кој има вирус на корона може да зарази друго лице, но американски истражувачи кои се занимавале со ова прашање им кажуваат на луѓето дека треба да знаат дека „кога вдишуваат чад од тутун, дишат воздух од нечии бели дробови“. објавија од Вашингтон пост.

Вилијам Ристенпарт, професор на Универзитетот во Калифорнија, Дејвис, рече дека е малку веројатно честичките од чад од тутун да го пренесат вирусот на друго лице. „Ова се должи на фактот дека топлината од цигарите веројатно го убива вирусот“, изјави Ристенпарт за „Вашингтон пост“. Сепак, има мала причина за загриженост од инфекција ако вдишете чад од нечии бели дробови – респираторните честички одат со чадот кон вас. “Ако почувствувате чад што некој го исфрлил од белите дробови, тоа значи дека го вдишувате воздухот што се наоѓал во белите дробови на пушачот. Ова значи дека исто така можете да ги вдишите нивните респираторни честички исполнети со вируси, кои се состојат од респираторна мукоза, а не од пепел”, додаде тој.

Денес е јасно дека короната се пренесува преку капки, но исто така и преку воздух. Она што е исто така сигурно е дека пушачите треба да ги отстранат своите маски за да држат цигара. Само кружење околу луѓе кои не носат маски е ризик само по себе, а уште полошо е што пушачите знаат да исфрлат повеќе воздух од белите дробови со дување.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi