Потребен ви е само еден предмет! Вежба со која Андријана Лима го зајакнува имунитетот и го одржува телото во форма

12 април, 2020
ANDRIJANA LIMA

Оваа вежба била задолжителен дел од рутината на настапите на ревиите на  Victoria’s Secret, а манекенката ги вклучила во нејзината секојдневна рутина за вежбање.

Адријана Лима се приближува до своите четириесетти години и се уште изгледа како во 20-тите години. Сепак, позади тоа се крие извонредно голем труд и многу откажувања.

Најголемите откажувања се секако оние за храна.

Познатата бразилска убавица неодамна откри дека практично целосно ги елиминирала закуските и слатките од нејзината исхрана, заменувајќи ги со сурово овошје и зеленчук.

Иако убавата 38-годишна манекенка не е повеќе дел од тимот на најпосакуваните ангели во индустријата, таа сепак работи напорно и се уште изгледа апсолутно исто!

Постојат многу фактори кои се одговорни за нејзиниот совршено зачуван изглед и неверојатна линија, тука е исхраната под број еден, задолжителните вежби за јога и медитација, како и напорните дневни тренинзи.

Сепак, каде и да е и во какви и да било услови, Адријана оваа вежба никогаш не ја прескокнува, тоа е една од основните кардио вежби – скокање на јаже.

Карадио вежбите вклучуваат трчање на лентата, возење велосипед, скокање на скали, но во ритамот во кој срцето ви е работи, има опсег од 60 до 85 отчукувања во секунда. Иако отчукувањата можат да бидат многу повисоки ако не сме во форма.

Она што е многу важно за секој вид на кардио тренинг и за видливи резултати е комбинација на неколку кардио вежби, а тие не треба да траат помалку од половина час.

Зошто? Па, ако го гледате ова видео на Адријана Лима, ќе ви биде јасно. Многу пот и многу потрошени калории, а она што е сега важно за нас во овие специфични карантински услови – и многу позитивни работи за зајакнување на самиот организам, имено виталните органи, белите дробови и срцето.

Кардио вежбите исто така го зголемуваат протокот на крв во мозокот, што ја зголемува концентрацијата. Го намалуваат стресот и го зајакнуваат имунолошкиот систем.