Повеќе од половина од луѓето ширум светот се заразиле со вирусот корона исклучиво на овој начин

8 јули, 2020
Naslovna

Повеќе од половина од заразените го „закачија“ вирусот корона од лице кое не покажа симптоми на болеста, откриена е нова студија, пренесува „Дејли меил“.

Академиците во Ирска разгледаа 17 светски студии за да проценат како се пренесува вирусот во период кога луѓето не изразуваат никакви симптоми.

Откриле дека помеѓу 33 и 80 проценти од случаите биле луѓе кои го добиле вирусот од некој кој сè уште не знаел дека е заразен.

Во просек, потребни се 6 дена пред лицето да развие знаци на коронавирус, кои вклучуваат кашлица и треска.

Сепак, пред почетокот на симптомите, за време на периодот на инкубација, едно лице може да го пренесе вирусот на други. Пренесувањето на вирусот обично се случува еден ден пред да започнат симптомите, но може да се случи и пред три дена.

Контролата на ширењето на болеста е во пресудно значење. Ова зависи од успехот на контролата на контакт што вклучува идентификација на сите лица кои биле во близок контакт со потврдениот случај.

Две студии, едната од Вухан, а другата од Даблин, го проучувале периодот на инкубација на вирусот, за кој тие откриле дека траат 5,8 дена, со кои се согласува Светската здравствена организација.

Тимот од Даблин открил дека повеќето преноси на вируси се случиле помеѓу три дена пред почетокот на симптомите и два дена подоцна.

Во просек, луѓето се најзаразни 0,67 дена пред почетокот на симптомите, посочува студијата.

Една студија од Кина открила дека ширењето на вирусот во предептоматскиот период е одговорно за 80,7 проценти од сите заразени луѓе во светот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris