Природата против короната: Пет растенија кои ги зајакнуваат белите дробови и имунитетот

2 април, 2020
Pluka

Овие растенија ќе помогнат во заштита на вашите бели дробови, зајакнување на вашиот имунолошки систем и обнова на клетките во вашето тело.

Во екот на епидемија на корона вирусот, кој првенствено ги напаѓа клетките на белите дробови и досега уби речиси 50.000 луѓе, не е одмет да се засили внесувањето на природни билки и витамини кои можат да помогнат во заштитата на овој орган.

Луѓето со астма и други респираторни заболувања се особено изложени на ризик, така што е особено важно за нив да ја подобрат состојбата на белите дробови.

„Затоа е важно да се спречи пневмонија. Воспалението е уникатна реакција на телото на кој било неповолен фактор или надворешен стимул. Дејството на воспалителниот процес е да се елиминира штетната причина и да се врати телото за нормално функционирање на организмот “, пишува Лоусенс.

Причините за воспаление можат да бидат внатрешни или надворешни – тие имаат вирусно, бактериско потекло или можат да бидат предизвикани од метаболини продукти.

Вирусните патогени се најчестите причини за сезонски воспалителни заболувања. Може да се појават на различни начини, најчесто со треска, болка со различен интензитет и локализација, оток, осип на кожата, слабост, итн. во зависност од патогенот.

Растенијата можат да помогнат во намалувањето на воспалителниот процес и штетите што ги предизвикуваат инфекциите на нашето тело, а еве кои растенија ги препорачуваат експертите:

Акурус

Корените на ова растение ефикасно се користат во третманот на грип, заболувања на горниот и долниот респираторен тракт, дигестивниот тракт, мускулно-скелетниот систем. Составот на растението вклучува есенцијални масла кои ја инхибираат активноста на патогенот. Покрај тоа, aкурус содржи танини и скробни супстанции, витамин Ц и разни смоли. Корените на растението често се додаваат на билки и мелеми.

Маточина

Оваа билка има висок антисептички ефект. Затоа, постојано се користи во воспалителни процеси на респираторниот тракт и болести на дигестивниот систем. Етерични масла од матичина имаат антиоксидантни и антиинфламаторни својства, како и антибактериски и антивирусни ефекти. Маточината содржи минерални соли и ретки киселини кои имаат моќен лековит ефект.

Оригано

Оваа билка е позната и како зачин и како природен лек. Се препорачува во комплексна терапија за болести на дигестивниот тракт, воспалителни процеси во усната шуплина, долен респираторен тракт, гинеколошки нарушувања. Ова растение содржи огромна количина на естер – до 1,2% и флавоноиди, што придонесува за активно производство на леукоцити кои штитат од патогени микроорганизми и го активираат имунолошкиот систем. Покрај тоа, ориганото содржи аскорбинска киселина, калиум и калциум.

Фармацевтска или лековита камилица

За разлика од градинарските билки, лековитите билки имаат универзален ефект врз целиот организам. Широко се користат во болести на респираторниот систем, варење, генитоуринарниот и нервниот систем. Можеме да кажеме дека камилицата се препорачува за било какво заболување. Ова се должи на фактот дека кај камилицата, главната биолошки активна супстанција е азулен.

Придонесува за подобрување на заштитните функции на леукоцитите, го забрзува процесот на закрепнување и дава седативно дејство. Голем број на флавоноиди даваат антимикробно дејство. Било кој дел од растението може да се користи во третман, како што се пијат инфузии или инхалации, подготовки за испирање, купки за надворешна употреба.

Ехинацеа

Има најсилен ефект врз сите клетки и ткива на нашето тело. Ехинацеа го стимулира одбранбениот организам, го зголемува производството на бели крвни клетки и ја зголемува нивната активност. Неговиот внес има силен превентивен ефект врз телото, зголемувајќи ја неговата отпорност на патогени бактерии и вируси. Фенолните соединенија и танините кои се наоѓаат во растението имаат антимикробно, антипиретично и аналгетско дејство. Гликопротеините, сапонините, биометалите и витамини – имаат антивирусни и имуностимулативни ефекти. Ехинацеа може да се препише за болести и за орална употреба и во форма на купки, лосиони и прашоци.