Психолозите сугерираат: 2 едноставни начини како БРЗО да спречите вербално злоставување

27 јули, 2020
2 nacini

Многу е важно да се препознае почетокот на вербалното злоставување и да се спречи што е можно поскоро.

Честопати се занемарува колку е важно да се реагира брзо на која било форма на вербално злоставување.

Вербалното злоставување е подтип на емоционално или психолошко злоставување и може да се појави во врска, во однос со деца или родители, на работа, па дури и во случаи кога наидувате на целосни странци.

Многу е важно да се препознае почетокот на вербалното злоставување, а психолозите предлагаат два едноставни методи за борба против овој вид вознемирување.

Инстинктот ни кажува прво да се обидеме да разговараме со насилникот со аргументи, да му објасниме што прави лошо. Сепак, помирете се со судбината, таквите лица не можат да се вразумат со рационален разговор.

Што да направите во таков момент?

На пример, еден пријател ве обвинува дека доцните и сте во сообраќаен метеж. Наместо да и објаснувате дека не е ваша вина, поставете директен пристап и кажете и: Престани да ме обвинуваш за нешто што не можам да влијаам.

Ако некој ве нарече лажго или дете, и на тој начин се обидува да ве испровоцира, кажете му: Престани да ме нарекуваш со негативни имиња.

Ако овој пристап не функционира, друга работа што можете да ја направите е: веднаш штом ќе започне малтретирањето, станете и излезете од куќата. На овој начин, му покажувате на насилникот дека се однесува нерационално и дека не сакате да го толерирате неговото однесување.

Ако постојано сте изложени на вербално злоставување, можеби е време да размислите да ја раскинете врската со насилникот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi