Ракот на јајниците е најтешко да се дијагностицира: Ако забележите некој од овие симптоми, веднаш побарајте лекар!

25 јуни, 2020
км,

Стотици илјади жени ширум светот добиваат карцином на јајници и станува се почеста болест. Првите симптоми е тешко да се утврдат, па затоа е важно да се следи дури и најмалата промена во телото.

Ракот на јајниците не се регистрира толку лесно додека не достигне стадиум 3 или 4. Причината за ова е областа каде што се наоѓа карциномот, а тоа се абдоменот и карлицата. Како што ракот напредува, во споменатата област има доволно простор да се движат органите, и како резултат на тоа, симптомите се многу тешко да се забележат.

Се додека не дојде до недостаток на простор, нема симптоми. Сепак, дури и тогаш знаците можат да бидат вообичаени. Меѓутоа, во случај да забележите некој од следниве симптоми, не заборавајте да се консултирате со лекар.

Крварење

Неправилно менструално крварење (крварење што се јавува помеѓу циклуси, во нередовни интервали) најчесто се јавува кај жени кои имаат тумор на стромален јајник. Стромалните тумори произведуваат естроген, што може да предизвика наизменично крварење и може да се појави дури и по менопаузата.

Подуеност

Ова е многу честа појава кај повеќето жени, особено кога станува збор за ПМС. Меѓутоа, ако постојано го имате овој симптом, би било повеќе од мудро што е можно поскоро да видите лекар.

Зголемено чувство на ситост

Задржување на течности може да се случи како резултат на растот и развојот на ракот на јајниците.

Проблеми со дишењето

Доцните фази на рак на јајниците може да доведат до проблеми со дишењето. Како што расте туморот, тој може да започне да притиска на белите дробови и да ја оневозможи можноста за нормално вдишување и издишување на воздухот.

Грчеви

Тие често се присутни кај скоро секоја жена, особено за време на менструацијата. Од таа причина, тие не ги поврзуваат со ништо друго. Сепак, не е невообичаено туморот што се развива во карлицата да предизвика болка во долниот дел на стомакот. И бидејќи оваа непријатна болка е доста слична на менструалните грчеви, повеќето жени претпоставуваат дека станува збор за бенигна работа.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi