Растение кое го чисти воздухот во домот и помага против ‘рчење

4 септември, 2020
bromelia-flower

Проценето е дека во Хрватска има над 300.000 „хркачи“ кои го загрозуваат здравјето на себе и на своите партнери, и како резултат често имаат раскинати односи. Причини за хрчењето можат да бидат ладна, отечена мукозна мембрана, зголемени крајници, отстапувања на септумот или отечен јазик, па дури и вишок на ткиво или рабовите на мекото непце.

Долготрајното ‘рчење може да доведе до сериозни здравствени проблеми, па дури и мозочен удар и срцев удар.

Но, научниците тврдат дека постои еден едноставен начин да се запре ‘рчењето, а тоа не е апарат или операција. Не чини дури и многу – околу 800 денар. НАСА спроведе истражување кое покажа дека растението ананас во спалната соба значително го намалува ‘рчењето и го подобрува сонот.

Оваа билка го запира хрчењето и го чисти воздухот | Пулс24


Билката Бромелија, попозната како ананас, произведува кислород ноќе, а не преку ден како и повеќето растенија, што го подобрува квалитетот на воздухот, а со тоа и сонот,


Бромелија исто така произведува ензим бромелаин кој го смирува ‘рчењето кај луѓето. Бромелија најчесто се одгледува во Холандија и потребни се околу две години за првиот мал ананас да се појави на врвот на растението, пишува Дејли Меил. Но, бидете внимателни, бидејќи ова е многу украсно растение, а ананасот не се јаде – што може да се види и по големина (тој е многу мал) и по боја (тој е многу потемен од обичниот ананас).