Рецепт за лековит чај за детоксикација на белите дробови! Чудотворен напиток кој спречува инфекции и го олеснува дишењето!

13 април, 2020
caj 1

Постојат одредени видови намирници за чистење на белите дробови, а сите ние го знаеме народниот лек – млеко со прегорен шеќер и путер за борба против кашлица.

Белите дробови се душата на нашето тело и затоа е важно редовно да ги чистиме, да го одржуваме нивното здравје и да ги детоксицираме. За време на пандемијата „Ковид-19“, важно е да се фокусираме повеќе на зајакнување на имунолошкиот систем, усвојување здрави навики и одржување на здравјето преку соодветна исхрана и детоксикација.

Ви претставуваме рецепт за магичен чај  за детоксикација на белите дробови кој помага да се зајакне респираторниот имунитет и да се исчисти од хемикалии и токсини од воздухот.

Покрај тоа што е многу здрав, овој чај има и убав вкус.

Рецепт за магичен чај за детоксикација на белите дробови:

Состојки:

  • парче ѓумбир или 1 лажичка сушен ѓумбир во прав
  • 1 стапче цимет или 1/2 лажичка цимет во прав
  • 1/2 лажичка босилек (сув или свеж)
  • 1 лажичка сушен зачин оригано
  • 3 зрна бибер
  • 2 зрна кардамон
  • 1/4 лажичка семе од анасон
  • прстофат кумин

Подготовка:

Сите состојки потребно е да ги додадете во 2 чаши врела вода. Чајот варете го 10 минути, а потоа оставете го да отстои. Исцедете го, па испијте го. 🙂

Пијте го овој чај неколку дена превентивно за да ги исчистите белите дробови. Ако кашлате или имате одредени респираторни проблеми, консумирајте го чајот сè додека не забележите дека дишете лесно и проблемите ги нема.

Забелешка: Ако имате било какви проблеми, најпрво консултирајте се со специјалист или матичен лекар.