Руската салата е лоша за здравјето: Заменете само една состојка, вкусот е ист а ќе добиете поздрава верзија

19 декември, 2020
ruska-salata-830x0

Традиционалната руска новогодишна салата, содржи три состојки кои претставуваат сериозна закана за човечкото тело, предупредува гастроентерологот Марина Хорол.

Како што забележала, оваа компир салата е штетна бидејќи содржи голем број состојки за кои се потребни различни ензими за варење, што претставува потешкотии за панкреасот. Покрај тоа, тој е зачинета со мајонез, кој е многу калоричен. Тоа е еден вид удар врз црниот дроб, панкреасот и жолчното кесе.


– На почетокот на јануари имаме најмногу труење и панкреатит – додаде д-р Хорол. Како што истакнува таа, руската салата треба да се јаде на денот на подготовката, во мали количини од само неколку лажици. За преливот изберете јогурт – тоа нема да го промени вкусот, но ќе го направи јадењето поздраво.