САМО НЕКОЛКУ СОСТОЈКИ! Го зајакнува имунитетот, го чисти црниот дроб и прави детоксикација! Еве како да го направите овој здрав напиток!

13 април, 2020
napitok 0

Во овој период од годината, најдобро е да се работи на зајакнување на имунитетот, кој е првиот одбранбен механизам против вируси. Со овој пијалок можете да го зајакнете вашеиот организам многу брзо, а потребни ви се неколку состојки.

Состојки:

  • 230 мл зелен чај
  • 1 лажица јаболков оцет
  • 1 лажичка мед
  • 1 лажичка сок од лимон
  • средно парче ѓумбир
  • малку цимет во прав

Подготовка:

Зелениот чај сварете го како и секогаш. Додадете ги останатите состојки во чајот. Оставете го ѓумбирот да отстои малку подолго во чајот за вкусот да биде поинтензивен. Пред да го пиете чајот, извадете го ѓумбирот од шолјата.

Медицински е докажано дека зелениот чај има позитивен ефект врз различни функции во организмот. Зелениот чај е многу здрав и популарен, особено затоа што ги топи масните наслаги. Од друга страна, медот е моќен антиоксидант кој го зајакнува организмот, особено во комбинација со лимонот кој е одлична храна за чистење на организмот. Ѓумбирот и циметот исто така имаат позитивен ефект врз целокупното здравје. Секако, комбинацијата на сите овие намирници е исклучително добра за вашето здравје, имунитет и детоксикација на организмот. Со редовно консумирање на овој еликсир ќе забележите одлични резултати!