Секс за време на пандемија: Еве на што треба да внимавате!

27 ноември, 2020
brus-kondom-maska-krevet-shutterstock_1708138663

Младите луѓе кои немаат постојана врска, но и многумина кои се промискуитетни, имаат поголем ризик од заразување на корона вирусот поради почести промени на партнерите


За да бидете подобро заштитени од можна инфекција со овој вирус за време на сексуални активности, треба да следите некои правила за заштита.

Сите блиски контакти, на растојание од помалку од два метра со заразено лице, може да ве изложи на вирусот корона без оглед дали сте сексуално активни или не. Вирусот се шири со респираторни капки кои се ослободуваат кога некој заразен кашла, кива или разговара. Овие вирусни капки лесно можат да го пронајдат патот до носот или устата на човекот во близина. Да стапите во контакт со некого преку интимен бакнеж или друга сексуална активност може да ве изложи на вирусот.

Луѓето кои имаат ковиден 19 исто така можат да ги шират капките на вирусот преку кожата и личните предмети. Сексуалниот партнер може да се зарази со допирање на овие површини и потоа допирање на устата, носот или очите.

Секс само со партнер, но и тоа е сомнително
Во моментов нема докази дека корона вирусот се пренесува преку сперма или вагинална течност, но вирусот е откриен во спермата на луѓе кои имале вирус, како и кај оние кои се опоравуваат од него.
Потребно е дополнително истражување за да се утврди со сигурност дали ковид 19 може да се пренесе сексуално. Бидејќи некои луѓе кои имаат ковид 19 не покажуваат никакви симптоми, важно е да се држите на дистанца ако вирусот се шири во вашата околина. Овие мерки на претпазливост вклучуваат избегнување на сексуален контакт со секој што не живее со вас.

Ако вие или вашиот партнер не се чувствувате добро или мислите дека имате корона, не се бакнувајте или не сексајте се додека обајцата не се чувствувате подобро. Исто така, ако вие или вашиот партнер имате поголем ризик од развој на сериозна болест поради постоечка хронична состојба, можеби ќе сакате да избегнете секс.


Одговорот на УНИЦЕФ на прашања во врска со короната
На веб-страницата на УНИЦЕФ, меѓу бројните прашања во врска со короната, се наоѓа и ова што се однесува на сексот и младите.

Дали вирусот корона може да се пренесе сексуално?
Според претходните сознанија за пренесување на инфекција со КОВИД 19, не е забележано дека вирусот се пренесува сексуално, но бидејќи сексуалниот однос вклучува близок контакт, бакнување и допирање, ова се начините на пренесување на овој вирус.

Ако некој има симптоми или сомневање, потребно е да се изолирате и да избегнете близок контакт.

За време на пандемија, особено треба да се избегнува сексуален однос со странци.

Може љубов без секс
Покрај сексот, постојат и други начини за создавање или одржување блискост со партнер на далечина. Одете заедно на виртуелни состаноци, споделувајте музика во која уживате, пишувајте писма едни на други или облекувајте се едни за други. Бидете креативни. Ако сте сексуално активни со некој надвор од вашето домаќинство, земете ги во предвид овие мерки на претпазливост за да го намалите ризикот од добивање корона вирус:

-Намалете го бројот на сексуални партнери што ги имате.
-Избегнувајте сексуални партнери кои имаат симптоми на ковид 19.
-Избегнувајте водење љубов.
-Избегнувајте сексуално однесување што претставува ризик од пренесување сперма или урина.
-Користете кондоми за време на секс.
-Носете маска за време на сексуална активност.
-Измијте ги рацете и истуширајте се пред и по сексуалната активност.
-Измијте ги сексуалните играчки пред и по употребата.
-Користете сапуни или алкохолни марамчиња за чистење на местото каде што имате секс.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi