Сериозни знаци дека младежот може да прерасне во карцином!

24 август, 2020
dghdf

Зошто се појавуваат младежи?

Скоро секој човек има барем неколку младежи, а нивниот изглед се одредува според типот на кожата, наследноста и надворешните причини, од кои се покажа дека УВ зрачењето има големо влијание. Најважниот факт поврзан со младежите е причинско-последичната врска со меланомот, тешка форма на тумор на кожата, што во 40 проценти од случаите се јавува кај самиот младеж или неговата непосредна околина.

Dermaplus - ➡️Дијагноза и следење на бемки Некои бемки се ...

Кои младежи се склони кон промена?

Истражувањата потврдуваат дека одредени типови на младежи се склони кон промени и транзиција во малигна форма. Малигниот меланом се шири и брзо метастазира, така што навременото откривање и соодветната терапија даваат подобра можност за преживување. Со други зборови, ако се дијагностицира и хируршки отстрани во рана фаза, меланомот е излечива болест.

Погледнете ги добро овие две бенки! Ако ги имате треба да знаете ...

Кој треба да биде особено внимателен?

Луѓето со светла кожа, светли очи и коса, луѓе кои лесно и брзо горат на сонце, луѓе кои често и интензивно се изложени на ултравиолетови сончеви зраци имаат поголем ризик од развој на меланом, особено ако претрпеле сериозно сончање во детството и адолесценцијата, тие кои се изложени на УВ зраци во солариум, луѓе со голем број на младежи или т.н. диспластични (веќе променети) младежи, луѓе кои претходно биле третирани за меланом или рак на кожата, како и крвни роднини на пациенти со меланом.

Како се испитуваат младежите?

Младежите се испитуваат со дигитален дерматоскоп, што е сигурен метод за дијагностицирање на заболувањата на младите луѓе. Дигиталната дерматоскопија ви овозможува да следите сомнителни младежи што се менуваат со текот на времето. При секој преглед, фотографиите се зачувуваат и споредуваат со претходниот, а во случај на одредени промени во забележаната лезија, се поставува индикација за негово отстранување. Ова е особено важен метод за набудување кај луѓе со зголемен ризик од меланом

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris