Што советуваат експертите: Дали мајките заразени со корона вирус треба да продолжат со доење?

22 ноември, 2020
download (1)

Доењето треба да се практикува дури и ако мајката е заразена со коронавирус, советуваат експертите.

Јелена Мирковиќ од Белград, среде пандемија на коронавирус се породи со царски рез пред помалку од еден месец.

Таа стравувала дека може да се зарази и дека тоа може да влијае на раѓањето и здравјето на бебето.

Не се заразила и родила здраво момче, но по првото доење се запрашала – како би изгледало доколку се зарази, дали и тогаш би можела да го дои своето бебе.

Ова прашање ги мачи сите мајки во годината на корона, а дополнително го зајакна неодамнешната изјава на директорот на Клиниката за гинекологија и акушерство во Белград, Александар Стефановиќ, дека „не се препорачува мајките заразени со вирус да ги дојат бебињата“.

Неговата изјава предизвика многу коментари од жените на социјалните мрежи:

Д-р Стефановиќ рече дека протоколите на Министерството за здравство се спроведени во клиниката што тој ја предводи од почетокот на пандемијата и дека „тие не отстапиле од нив до ден денес“.

Тој истакна дека во рамките на овие протоколи, исто така, биле составени протоколите на акушерската клиника.

Тој во емисија на ТВ Прва рече дека решиле пациентите да не ги дојат своите бебиња  додека биле на клиниката.

„Во просек се три или четири дена, а потоа оставаме на нив да одлучат дали ќе дојат кога ќе заминат дома или не“, рече лекарот.

Оваа негова изјава предизвика негативни коментари, а во писмениот допис до Би-Би-Си на српски јазик од раководството на клиниката, стои дека „изјавата на д-р Стефановиќ била погрешно разбрана“ и дека „не одговара на реалната состојба на работите“.

Тие потенцираа дека доењето не е забрането на клиниката, но дека препорачуваат доење, под услов тоа да го дозволува клиничката состојба на мајката.

Во дописот се вели дека препораките на клиниката се засноваат на препораките на Министерството за здравство и Институтот за јавно здравје „Д-р Милан Јовановиќ Батут“, кои се засноваат на светските препораки.

Исто така, тие се потпираат на знаењето за Ковид-19 и неговото влијание врз бремената жена, фетусот и новороденчето и дека нивните препораки многу често се менуваат и усогласуваат.

Препораките на Светската здравствена организација (СЗО) гласат дека мајките за кои постои сомневање дека се заразени или се заразиле со Ковид-19 треба да се охрабруваат да дојат или да продолжат со доењето.

Исто така, на мајките треба да им се даде совет колку е важно доењето.

На мајките и бебињата треба да им се дозволи контакт „кожа на кожа“, особено веднаш по раѓањето, за да може да се воспостави доењето, без оглед дали се сомневаат дека се заразени или се позитивни на вирусот корона, наведува СЗО.

Експертите од Кралскиот колеџ за гинекологија и акушерство од Велика Британија се со исто мислење и предлагаат мајките да делат соба со бебиња и да дојат ако сакаат, но со соодветни мерки на претпазливост.

Професорот Маријан Најт, на чело на тимот што ги надгледува бремените жени кои се заразени со вирусот корона, вели дека тие биле охрабрени од истражувањето објавено во списанието „The Lancet Child & Adolescent Health“.

„Повеќе од илјада мајки со Ковид-19 се породија во Велика Британија, а само еден до два проценти од нивните бебиња беа позитивни на вирусот корона“, рече Најт.

Центрите за контрола и превенција на болести во Америка предлагаат привремено одвојување на новороденчето од мајката, со цел да се намали ризикот од ширење на вирусот на бебето.

Според нивните препораки, мајките во овие ситуации треба да размислат дали да ги дојат своите бебиња.

Во секој случај, доењето беше дозволено со почитување на мерките, како што се носење заштитни маски и често миење на рацете.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi