Со овие намирници ги уништувате бубрезите

27 јули, 2020
хјкм,


Најдобро е да бидете умерени со овие намирници:

1. Алкохол

Алкохолот е во основа отров што ги оштетува бубрезите. Умерената потрошувачка на алкохол не ја прави оваа работа премногу тешка, но предизвикува прекумерен притисок врз нив. Премногу алкохол, всушност, ја менува функцијата на бубрезите, слично како што ја менува функцијата на мозокот и ги прави во состојба да не можат ефикасно да ја филтрираат крвта. Алкохолот има дехидрирачки својства, а водата е клучна за функцијата на бубрезите, како и за секоја единствена клетка во нашето тело. Оваа внатрешна борба е една од причините зошто мамурлакот толку ве мачи. Многу е важно да пиете многу вода секогаш кога консумирате алкохол!

2. Сол

Натриумот е всушност важна состојка која им помага на нашите тела да одржат правилен баланс на течности. Работејќи заедно со калиум, натриумот ја одржува нашата крв за да може ефикасно да се филтрира преку бубрезите. Меѓутоа, кога имате премногу сол во вашата исхрана, бубрезите се принудени да држат повеќе вода за да ја разредат крвта. Ова на крајот го зголемува крвниот притисок и може дури и да ги оштети микроскопските структури во внатрешноста на бубрезите кои ја вршат вистинската работа за филтрирање – нефроните!

Пет симптоми на рак на бубрези - Panacea.mk

3. Кофеин

На многумина од нас им е потребна дневна доза кофеин за навистина да функционираат наутро, плус вечер доза или две кога треба да работиме доцна. Но, бидејќи кофеинот е стимуланс, го забрзува протокот на крв и може да го зголеми крвниот притисок. Исто така е благ диуретик, што значи дека влијае на способноста на бубрезите да апсорбираат вода и може да доведе до дехидрација. Во мали количини, кофеинот не става премногу стрес на бубрезите. Сепак, прекумерната потрошувачка може да ја влоши бубрежната болест и да предизвика камења во бубрезите како резултат на хронична дехидрација. Се додека останувате на 2 или 3 пијалоци со кофеин дневно и пиете многу вода во меѓувреме, не треба да се грижите!

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris