Сосема природен начин за миење на забите: ОВА ќе направи вашите заби да заблескаат! (РЕЦЕПТ)

23 април, 2020
здравје

Можете сами да направите паста за заби, со неколку сосема природни состојки.

Покрај комерцијалната паста за заби, забите можат подеднакво ефикасно да се негуваат на потполно природен начин со состојки кои се од природно потекло.

Тоа можете да го направите со правење домашна паста за заби од состојки за кои е докажано дека се корисни за здравјето на устата, забите и непцата, а исто така уништуваат многу бактерии што се создаваат во устата.

Некои од состојките кои се покажаа како многу ефикасни за нега на устата и забите и спречување на кариес се сода бикарбона, жалфија, природна сол, стевиа, нане, рузмарин, зелен чај и лимон.

Поради нивниот состав, овие намирници има антибактериски и антиинфламаторни својства, ги избелуваат забите, штитат од кариес, го освежуваат здивот, ги смируваат непцата, ја дезинфицира усната шуплина и ги отстрануваат дамките од забите.

Паста за заби од нане

Потребни состојки:

• Сода бикарбона – две лажици

• Свежо мелено нане – две лажици

• Дестилирана вода – две до три лажици

• Сок од лимон – една лажица

Подготовка:

Сода бикарбоната измешајте ја со нането, додадете дестилирана вода и сок од лимон и неколку капки есенцијално масло од нане и мешајте додека не се добие хомогена смеса.

Ставете ја пастата во темен, покриен сад и на ладно место. На тој начин ќе трае неколку дена.

Не правете големи количини затоа што оваа паста е сосема природна и не може да трае како комерцијалните пасти затоа што нема адитиви или конзерванси.