Состојки за подобра насмевка: Тие го отстрануваат забниот каменец, ја намалуваат чувствителноста на забите и ги избелуваат подобро од секоја паста!

10 јуни, 2020
фгхфг

Оралната хигиена е важна за здрави и убави заби, но и исхраната. Оваа храна ќе ви помогне да имате совршено светла насмевка, но таа исто така може да помогне во одржувањето на здравјето на непцата:

Јаболка

Јаболката не е добра само за нашето општо здравје, како резултат на изобилството на витамини и други важни хранливи материи, туку и за здравјето на забите. Текстурата на ова вкусно овошје прави природна “четка за заби”, и помага да се отстрани акумулираната плакета од површината на забот.

Портокали, лимони, ананас

Ова овошје е богато со витамин Ц, што е важно за здрави непца, и го стимулира имунитетот, така што го намалува ризикот од локални инфекции во усната шуплина и гингивитис.

Јагоди

Ако сакате да ги избелите забите на природен начин, искористете ја сезоната на јагоди. Измијте ја јагодата и исечете ја на половина, потоа истријте ги забите или изматете јагоди, и направете „пире“ кое потоа ќе го истриете на забите како паста. Јагодите содржат ензим што ги избелува забите, а доколку го направите ова редовно во текот на сезоната на ова овошје, наскоро ќе забележите разлика.

Банани

Треба да јадете банани, бидејќи тие се одличен извор на калиум, магнезиум и манган, а ако ги триете забите со белиот дел од кората секој ден за две недели, ќе забележите дека тие станале побели и помалку чувствителни.