Совет на СЗО: Како да се заштитите од топлината за време на пандемија

23 јули, 2020
korona leto

Високите температури влијаат на здравјето на луѓето секоја година, тие можат да поттикнат исцрпеност и топлотен удар, како и да ја влошат веќе лошата здравствена состојба. Како тогаш да се заштитите од топлината за време на пандемија на коронавирус?

„Избегнувајте излегување и напорна физичка работа во најжешките делови од денот. Ранливото население треба да го искористи најповолното време за купување, секогаш кога е можно. Барајте сенка. Не оставајте деца или животни во паркирано возило и, доколку е потребно и можно, поминете 2-3 часа во разладена просторија, почитувајќи го физичкото растојание од најмалку еден метар“, советуваат Светската здравствена организација (СЗО).

Не заборавајте да го изладите вашиот стан / куќа, да ја намалите топлината во текот на денот со спуштање на ролетните, повлекување на завесите и исклучување колку што е можно повеќе електрични уреди.

„Избегнувајте изложеност на сонце или температури повисоки од 25 Целзиусови степени, бидејќи нема докази дека ова спречува или лекува КОВИД-19 и го зголемува ризикот по здравјето (изгореници и болести предизвикани од топлина). Може да добиете КОВИД-19 без оглед колку е сончево или топло времето, затоа заштитувајте се себе си и другите со тоа што редовно ги миете рацете, кашлате во преклопен лакт или марамче и избегнувајте да го допирате лицето“, вели СЗО.

Носете лесна и лабава облека, користете лесни постелнини, туширајте се или капете во млака вода и пијте вода редовно, избегнувајте алкохол и пијалаци со премногу кофеин и шеќер.

Ако вие или другите околу вас се чувствувате лошо (вртоглавица, слабост, вознемиреност, екстремна жед или силна главоболка), побарајте помош. Одете на поладно место што е можно поскоро и измерете ја температурата. Бидете внимателни да не ја мешате хипертермијата со температурата. Ако се сомневате, одморете се на ладно опкружување најмалку 30 минути и пијте вода за да ги надополнете течностите, додека избегнувајте алкохол и пијалаци со премногу шеќер и кофеин. Ако температурата на телото остане висока, веројатно е температура и треба да се консултирате со лекар. Ако температурата на телото се намали и лицето се чувствува подобро откако ќе се одмори во разладена просторија, тоа е веројатно поврзано со топлинскиот стрес“, објаснува СЗО.

Обрнете посебно внимание на семејството, пријателите и соседите кои поголемиот дел од времето го поминуваат сами. На чувствителните луѓе можеби им треба помош за време на жешките денови, и ако некој што го познавате е во опасност, помогнете им да добијат совети и поддршка следејќи ги препораките за физичко растојание.

„Ако имате болни грчеви во мускулите, веднаш смирете се и легнете во ладна просторија и пијте течност што содржи електролити. Побарајте помош ако грчевите траат подолго од еден час. Консултирајте се со лекар ако имате невообичаени симптоми, ако симптомите траат подолго или ако се сомневате во треска. Веднаш повикајте лекар / брза помош ако некој има жешка, сува кожа и делириум, и ако има грчеви или е во несвест“, заклучуваат тие.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi