Студија: Корона вирусот на кожата е активен 9 часа, 5 пати подолго од секој обичен грип?

18 октомври, 2020
дези

Корона вирусот е активен на човечка кожа веќе девет часа, пет пати подолго од грипот, откриле јапонски научници, а нивното откритие повторно укажува на потребата од често миење раце за да се бори против пандемијата Ковид-19 што е можно поефикасно.

За споредба, патогенот што предизвикува грип на кожата преживува околу 1,8 часа, резултатите од студијата објавена во октомври во списанието Клинички инфективни болести.

„Деветчасовното преживување на САРС-КоВа-2 на човечка кожа, вид на вирус што предизвикува ковид-19, може да го зголеми ризикот од негово пренесување преку контакт во споредба со ИАВ, вирусот на грип А, со што се забрзува ширењето на пандемијата“, предупредуваат јапонските научници. .

Во нивната студија, тие тестирале примероци на кожа земени за време на постапката за обдукција приближно еден ден по смртта на пациентот.

И Корона вирусот и обичниот грип се деактивираат во рок од 15 секунди со примена на етанол што се наоѓа во средства за дезинфекција на рацете.

„Подолгото преживување на САРС-КоВа-2 на кожата го зголемува ризикот од пренесување контакт, но редовната хигиена на рацете може да го намали тој ризик“, се наведува во студијата.

Студијата ги поддржува и охрабрува препораките на Светската здравствена организација (СЗО) за редовно и темелно миење на рацете за да се ограничи преносот на вирусот.

Според АФП, од избувнувањето на пандемијата во Кина на крајот од минатата година до денес, во светот се регистрирани најмалку 1.105.691 смртни случаи како резултат на Ковид-19 и скоро 39,4 милиони случаи на инфекција.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum