СВЕТСКИТЕ ЕКСПЕРТИ ПОТВРДИЈА: Корона вирусот повеќе ги напаѓа мажите, но сепак една група има помал ризик!

7 декември, 2020
KORONA PACIJENTI 02 Alo Vladimir Markovic_1000x0


Една група е особено изложена на ризик!

Од почетокот се водеше дебата за тоа дека нешто повеќе ги „напаѓа“ мажите, а сега научниците открија ново откритие – една група мажи е особено во опасност!

Во новата научна студија, научници од САД и Саудиска Арабија ја испитале врската помеѓу нивото на тестостерон, бурата цитокин, текот и исходот на болеста кај заразените мажи.

Мажите кои имаат ниско ниво на тестостерон имаат поголем ризик од сериозна клиничка слика, па дури и поверојатно е дека им е потребен респиратор.

Работата е во тоа, велат научниците, дека ниското ниво на тестостерон лошо влијае на рецепторите АЦЕ-2, кои инаку ги штитат белите дробови.

Овој машки хормон, кој мажите го имаат за седум до осум пати поголем од износот, влијае и на одговорот на имунитетот. Влијанието врз рецепторите на ACE-2 во респираторните клетки го зголемува ризикот од оштетување на белите дробови. Со други зборови, ниското ниво на тестостерон го олеснува влегувањето на вирусот во белите дробови, влијае на ендотелните клетки и спречува реакција на имунитетот како што треба.

Кога станува збор за бура со цитокини, научниците објавија дека дебелината кај мажите го стимулира производството на про-воспалителни цитокини, што исто така го зголемува ризикот од компликации.

Сепак, научниците предупредуваат на една работа – нивото на тестостерон може да биде „меч со две острици“, бидејќи превисокото ниво може да доведе до тромбоза.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris