Техника за контрола на мрачното размислување: Ослободете се од НЕГАТИВНИТЕ мислите во 3 лесни чекори

15 јуни, 2020
tehnika

Темните, негативни, опсесивни и ирационални мисли не само што го расипуваат расположението на една личност, туку и ги нарушуваат концентрацијата, мотивацијата и чувството дека човекот има контрола над себе, а тие се специфични во однос на големата упорност, времетраењето и изгледот против нечија волја.

Многумина мислат дека таквите мисли не можат да се контролираат, бидејќи колку повеќе човекот се бори со нив, толку поучести стануваат.

Сепак, ако не им обратиме свесно внимание, овие мисли губат од тежина, згаснуваат, заминуваат, фреквенцијата на нивната појава се намалува линеарно и на крајот тие воопшто не се јавуваат.

Научете ја техниката како да се ослободите од какви било негативни мисли, која се состои од три чекори.

Чекор еден – Како да се надминат опсесивните мисли?

Првото нешто што треба да направите е да ги препознаете негативните мисли и да разликувате што се случува во вашиот ум од она што се случува во реалноста. Она што треба да го знаете е дека негативните мисли како и секоја друга мисла се само мисли. Тие немаат никаква магична моќ, тие не ја претставуваат реалноста и не можат да влијаат на вашето однесување ако не одлучите така. Негативните мисли се плод на имагинацијата, замислување на нешто што не се случува сега и овде. Не мора да ги земате здраво за готово тие мисли и да ги третирате како факти. Мислите не се факти, туку само ментални настани.

Кога знаете дека мислите се производ на имагинацијата, производ на вашиот ум, нема да ги толкувате буквално. Зошто умот создава негативни или страшни мисли воопшто? Поради негативните чувства што ги имате, а што не сте ги прифатиле. Поради страв, лутина, вознемиреност и други негативни чувства со кои се борите. Овие чувства го принудуваат вашиот ум да создава негативни мисли и тие мисли се дел од тие негативни чувства. Што да се прави со тие чувства? Само пуштете ги.

Чекор два – Што да направите со негативните мисли?

Друг важен чекор е да се пробие ланецот на негативни мисли. Како? Само не им се спротивставувајте, туку наведете ги и ослободете ги. Не ги анализирајте ги или не бирајте ги. Не обидувајте се да ги запрете, само не обрнувајте внимание на нив. Не истражувајте ги и тие ќе започнат да бледнеат, а на крајот целосно ќе исчезнат.

Разберете дека овие мисли се ментален филм во вашиот ум, филм кој се состои од ментални слики, зборови или звуци. Во ваши раце е да одлучите дали да го гледате тој филм или не, дали ќе истражувате во тие мисли или само ќе ги наведете и ќе ги пуштите. Вие немате контрола врз содржината на тој негативен филм, но имате директна моќ да одлучите дали да го гледате тој филм или не.

Чекор 3 – Бидете свесни за сегашниот момент

Она што подразбира третиот чекор е враќање во сегашноста. Кога сте решиле да не истражувате во негативни мисли, истражувајте во сегашниот момент. Откријте што се случува сега. Запрашајте се: Дали она што го замислувам (негативните мисли) се случува сега и овде или сето тоа е во мојот ум? Фокусирајте се на дишењето затоа што тоа е нешто што се случува во сегашниот момент, да станете свесни за вдишување, да станете свесни за издишување, без осудување и анализи. Причекајте негативните мисли и негативните чувства што ги придружуваат да исчезнат. Немојте да се борите со нив.

Направете нешто, започнете активност што ќе бара вашата концентрација, активно учество и тоа дополнително ќе ви помогне да се дистанцирате од негативните мисли во умот. Кога ќе го сторите тоа, тие сами ќе заминат, тие едноставно ќе згаснат заедно со негативното чувство.

Вежбајте ја оваа техника секогаш кога можете и не се откажувајте. Потребно е многу напор, но потоа ќе ви биде лесно да ја применувате оваа техника.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi