ТИЕ НАЈМНОГУ ЈА ШИРАТ КОРОНАТА, бегајте што подалеку од нив!

18 ноември, 2020
цитари

Ако го почувствувате мирисот на нечиј чад од цигара, тоа значи дека го вдишувате воздухот што се наоѓал во белите дробови на таа личност!
Иако е познато дека најголем ризик од ширење на корона вирусот е преку респираторни капки кои се исфрлаат при кивање, кашлање или говор, Светската здравствена организација претходно предупреди дека овој вирус може да се пренесе и преку воздух и преку аеросоли. Ова значи дека, технички, може да се заразите со вдишување чад од тутун ако сте во близина на пушач кој е заразен со корона вирус, но експертите велат дека има малку докази што укажуваат на тоа дека чадот може да го пренесе вирусот.


“Ако почувствувате нечиј чад од цигара, тоа значи дека го вдишувате воздухот што се наоѓал во белите дробови на тоа лице. А тоа, понатаму, значи дека можете да вдишете и респираторните честички полни со вируси, кои се состојат од респираторна мукоза”, рече професорот по хемиско инженерство, д-р Вилијам Ристенпарт.

Иако сè уште нема докази дека некој се заразил на овој начин, треба да се има во предвид дека пушачите претходно биле идентификувани како „опасни“ затоа што се поголеми микроби, со оглед на тоа што испуштаат чадот со силни издишувања и ги отстрануваат маските за да пушат цигари. .

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi