Вакцината за корона е направена од состојка од чилеанско лековито растение!

10 октомври, 2020
растение

Дрвото квилаја (quillaja) традиционално се користи во Чиле како лековито растение. Сега, американската биотехнолошка компанија Новавакс се обидува да развие вакцина против ковид-19 со помош на активни состојки од ова дрво, пишува Дојче веле.

Во трката за развој на вакцина против ковид-19, чилеанска биотехнолошка компанија во моментов е во првите редови на светските конкурентски компании. Кралот на пустината разви процес со кој се извлекуваат активните состојки од кората и стеблото на дрвото quillaja. Како резултат на супстанцијата потоа се суши во комплицирана постапка и се претвора во прав. Нејзин купувач е британска подружница на американската компанија Новавакс.

Андрес Гонзалес, извршен директор на Desert King, претпоставува дека оваа фармацевтска компанија би можела да започне со производство на првите дози на вакцината уште во 2021 година, по завршувањето на третата фаза од студијата. Но, кога вакцината за корона вирус ќе биде достапна и како ќе се регулира нејзината дистрибуција, никој не може да предвиди во овој момент.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort