Вакцините се важни! ХПВ не предизвикува рак само кај жените, засегнати се и мажите

17 јули, 2020
хјгбн


Што е и како се пренесува ХПВ, односно вирусот хуман папилома? Се пренесува преку вагинален, анален и орален секс, т.е. контакт со кожа и најчесто преку сексуален контакт. Ако има оштетување на кожата или рани, вирусот полесно се пренесува. Се проценува дека, во одреден момент од животот, секое осмо или десетто лице ќе биде заразено со овој вирус.

Кога станува збор за видовите на ХПВ, има над 100 од нив, па дури и околу 30 од нив може да влијаат на појава на инфекција во пределот на гениталиите. Многу луѓе никогаш не развиваат симптоми, многумина не ги развиваат со години, а за повеќето, самата инфекција заминува без третман. Сепак, може да доведе до појава на брадавици на гениталиите, како и абнормален раст на ткивата, што е главната причина за рак на грлото на матката. Одредени истражувања го поврзаа ХПВ со некои видови на рак во грлото, јазикот, крајниците, вратот, вагината, пенисот и анусот. Останува многу да се утврди и потврди, но она што е познато со сигурност е дека вакцината спречува развој на канцерогени промени во инфекцијата со ХПВ и е најдобрата превенција. Нуклеарните научници идентификуваа голем број случаи на рак на простата, кои веројатно се поврзани со вирусот ХПВ.


Истражувањата покажаа дека земјите со висока стапка на смртност од карцином на грлото на матката, исто така, имаат висока стапка на смртност од рак на простата и обратно: Земјите со низок процент на смртни случаи од карцином на матката, исто така, имаат релативно низок процент на рак на простата. Истражувачите откриле дека ХПВ видовите 16 и 18, кои предизвикуваат во повеќето случаи карцином на матката, се поврзани со случаи на карцином на простата. Затоа заклучуваат дека откритието укажува на можноста вирусот што предизвикува некои видови рак на простата да се пренесе преку сексуален контакт, но и дека вакцината ХПВ може да придонесе за намалување на инциденцата на рак на простата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi