Ве мачи опстипација – запек? Ова ќе ви помогне

20 јули, 2020
op

Дополнително количество на вода и овие други намирници ќе ви помогнат.

Запек може да биде предизвикано од диета со малку растителни влакна, недостаток на течност и недостаток на вежбање, а чувствувате болки во стомакот и имате потешкотии со надуеност. Треба да се пие многу течност, а сувите сливи може да помогнат.

Запек е медицинска состојба која се карактеризира со неможноста на телото да ги испразни цревата, пишува Велсбин.

Може да биде предизвикана од диета со малку растителни влакна, недостаток на вода и вежбање. Оваа состојба има помалку познати причини, како што се пиење на одредени лекови и сериозни медицински нарушувања.

Главната цел е празнење на дебелото црево на секои два до три дена без напрегања. Како и да е, треба да вклучите во вашата диета растителни влакна, да пиете многу течности и редовно да вежбате. Лекарите често советуваат употреба на не-стимулативни и стимулативни лаксативи, додатоци, лекови на рецепт или тешка операција во случаи на компликација со запек.

Покрај овошјето и зеленчукот, сувите сливи може да се додадат во исхраната. Тие служат како благ лаксатив. Тие ги стимулираат мускулите да туркаат отпад низ дебелото црево. Сокот од сливи е богат со растителни влакна и шеќерен алкохол, кој делува како лаксатив.

Бобинки, исто така, може да се јаде за да се ублажи запек. Малините и капините се пример за овошје со добра количина на растителни влакна. На пример, половина чаша јагоди одговара на два грама растителни влакна, а порција на капина со иста големина дава 3,8 грама, додека оброк од малина дава четири грама.

Исто така, бобинките имаат малку калории. Можете да ги јадете со житарки за појадок или сад со малку мастен шлаг за десерт. Ако се борите со подолг запек, имате сериозни болки во стомакот, крв во столицата или покачена телесната тежина, треба веднаш да побарате медицински совет, бидејќи тоа може да доведе до компликации како што се пролапс на ректал или хемороиди….

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi