Вежби што ви помогнат да ја задржите виталноста и младоста во себе

29 јули, 2020
vezbi 2

Пет Тибетанци е името на физички вежби кои можат да ви помогнат да ја вратите вашата енергија и здравје.

Овие се, всушност, 5 пози, сите, освен првите, се претставени во јогата, а кои редовно ги изведувале тибетски монаси пред 2500 години со цел да го сочуваат своето здравје, виталност и долговечност.

Вежбите не се премногу заморни и не ви треба многу време за да ги направите, и тие носат многу придобивки за вашето тело и здравје.

Во нашето тело има 7 главни чакри и тибетските вежби се всушност лесен начин за нивно започнување. Тогаш кога сите наши енергетски центри функционираат добро, се чувствуваме здрави и енергични. Тогаш кога чакрите ќе бидат блокирани, се чувствуваме лошо и болни.

Правило е дека за првата недела се прават пет вежби секој ден – три повторувања, следната недела за пет, потоа седум, и така натаму до 21. Додека ги правите вежбите на монаси од Тибет, секогаш внимавајте на дишењето – земете длабок здив и издишување додека изведувате секоја вежба.

Првата вежба

Застанете исправено, нозете во висина на кколковите, рацете се шират широко хоризонтално. Направете целосен круг со свртување одлево надесно, полека.

Втора вежба

Легнете на подот, истегнете ги рацете по телото, свртете ги дланките кон таванот и стискајте ги прстите, кренете ја брадата од подот и спуштете ја на градите и подигнете ги нозете нагоре, така што тие се под агол од 90 степени од подот. Полека спуштете ја главата, потоа нозете.

Трета вежба

Клекнете на подот и исправете се. Наведнете ја главата и вратот напред и потпирајте ја брадата на градите. Фрли ја главата и вратот назад, истегнете така што ‘рбетот ќе се наведнува во лак. Додека се наведнувате, потпирајте ги рацете на бутовите или задникот. Вратете се во првобитната позиција.

View this post on Instagram

Οι 5 Θιβετανικές Ασκήσεις: το καλύτερο μυστικό αντιγήρανσης! • Σύστημα απλών αλλά δυναμικών ασκήσεων. • Προέλευση: Ιμαλάια, 2,500 χρόνια πριν. • Αλλη ονομασία: Οι 5 τελετές. • Εφτασαν στη Δύση στις αρχές του 20ου αιώνα από ένα αξιωματικό του βρετανικού στρατού ο οποίος τις διδάχτηκε σε ένα Θιβετανικό μοναστήρι Λάμα. Οι μοναχοί των Ιμαλαΐων τις εξασκούν καθημερινά καθώς ενεργοποιούν τα 7 ενεργειακά μας κέντρα (chakras) 💮💮💮💮💮💮💮💮💮💮💮💮 ΩΦΕΛΗ: ◇ Τονώνουν το μυικό σύστημα. ◇ Βελτιώνουν τη ποιότητα του ύπνου. ◇ Χαρίζουν ενέργεια. ◇ Βελτιώνουν τις παθήσεις της Σπονδυλικής Στήλης. ◇ Ανακουφίζουν τις αρθρώσεις, ◇ Επαναφέρουν την ευλυγισία. ◇ Τονώνουν τη μνήμη. ◇ Βελτιώνουν την όραση. ◇ Βοηθούν στη μείωση σωματικού βάρους. ◇ Εξισορροπούν το ενδοκρινικό σύστημα. ◇ Προσφέρουν μακροζωία. 🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸🌸 #5tibetani #5tibetanrites #fountainofyouth #ancientyogapractice #physicalbenefit #mentalbenefit #spiritualbenefit #vitality #strength #yoga #tabletop

A post shared by 🌼HappyHippyYoga+🌼 (@yogaharmony3) on

Четврта вежба

Седнете на подот, истегнете ги нозете, раширете ги нозете околу 30 см, поставете ги рацете до задникот, така што дланките ви се на подот, извлечете ја брадата и потпирајте ја на градите, наклонете ја главата назад колку што може повеќе. Во исто време, кренете ги нозете така што колената се свиткани и рацете ви се испружени. Затегнете ги сите мускули, потоа опуштете ги и вратете се во првобитната положба.

View this post on Instagram

[🇪🇸👇🏼] Do you know what the Five Tibetan Rites are?⁣ ⁣ Born 2,500 years ago and traditionally known as the “Fountain of Youth”, this yoga practice consists of a series of 5 exercises whose aim is to bring the 7 main chakras into balance, restoring the practitioner’s vitality and strength. ⁣ ⁣ Would you like to explore this ancient and interesting practice? Then join me on Mondays at 7:30am for a 30 minute practice!⁣ ⁣ Make sure you check my stories for the bloopers. That little dog stole the show! 🐕⁣ ⁣ And before you keep scrolling down, don’t forget to check the rest of my schedule below:⁣ ⁣ Vinyasa Flow (60’):⁣ Tuesdays, 8.15pm⁣ Thursdays, 8pm⁣ Sundays, 12.15pm⁣ ⁣ Yin Yoga (60’):⁣ Mondays, 8.45pm⁣ ⁣ Sattva Gentle (45’):⁣ Sundays, 9.30pm⁣ ⁣ 5 Tibetan Rites (30’):⁣ Mondays, 7.30am⁣ ⁣ All the classes are donation based, so DM me for the Zoom details 🙂 USC students also accepted —check on @soulsportberlin’s website to book your spot.⁣ ⁣ 📽 by my favourite person, @vero.nicagonzalez 🎼 Signals by Júníus Meyvant⁣ ⁣ 🌔🌓🌒🌑🌘🌗🌖🌕⁣ ⁣ ¿Conoces los “cinco ritos tibetanos?”⁣ ⁣ Esta práctica de yoga, surgida hace 2.500 años y conocida tradicionalmente como “fuente de la juventud”, consiste en una serie de 5 ejercicios cuyo propósito es equilibrar los 7 chakras principales, restableciendo así la vitalidad y fuerza de quien los practica.⁣ ⁣ ¿Te gustaría explorar esta práctica ancestral tan interesante? ¡Entonces únete a mis clases de 30 minutos los lunes a las 7:30 de la mañana!⁣ ⁣ Asegúrate de echarle un vistazo a mis historias para ver las tomas falsas. ¡Ese perrito siempre tiene que ser el protagonista! 🐕⁣ ⁣ Y antes de seguir navegando por tu instagram, no te olvides de ver el resto de mi horario:⁣ ⁣ Vinyasa Flow (60’):⁣ Martes, 8.15pm⁣ Jueves, 8pm⁣ Domingos, 12.15pm⁣ ⁣ Yin Yoga (60’):⁣ Lunes, 8.45pm⁣ ⁣ Sattva Suave (45’):⁣ Domingos, 9.30pm⁣ ⁣ 5 rituales tibetanos (30’):⁣ Lunes, 7.30am⁣ ⁣ Todas las clases son en inglés y basadas en donaciones, así que si te quieres unir, envíame un mensaje privado para que te de los detalles de Zoom 🙂 Y si tienes cuenta en Urban Sports, regístrate a través de la página web de @soulsportberlin.⁣

A post shared by Candela 🌙 | Yoga & Meditation (@candeladerqui) on

Петта вежба

Свртете го телото кон подот, потпирајте се на рацете со дланките, наведнете ја главата колку што можете, до работ на болката, а потоа наведнете на страна во форма на латинската буква „V“, но наопаку. Чувајте ја брадата да се потпира на градите. Врати се на почетната позиција.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi