Вино со коприва: Го елиминира стресот, го закрепнува целиот организам

19 јуни, 2020
cvhbn


Комбинацијата на црвено вино и коприва е вистински еликсир што го исполнува телото со сила и го олеснува стресот. Виното со коприва им помага на мажите да ја обноват својата сексуална енергија, бидејќи ја зголемуваат моќта. Придобивките од црвеното вино во умерени дози (од 50 до 100 ml на ден) веќе се докажани и се користат во здрави диети, па дури и во постоперативниот период. Црвеното вино содржи моќен растителен антиоксиданс – ресвератрол, кој помага да ги неутрализира слободните радикали и ги штити клетките од нивниот деструктивен ефект. Виното го зајакнува срцевиот мускул, го намалува ризикот од мозочен удар, создава еластичност на крвните садови, ја разредува крвта, што спречува формирање на згрутчување, го зголемува хемоглобинот.

Како да се направи вино со коприви? Ставете 10 лажици семе од коприва во керамички сад (или темен стаклен сад), а потоа додадете 700 мл црвено вино. Затворете го добро и оставете на темно место, на собна температура 10 дена. Протресете ја течноста секој ден. Процедете го виното, а потоа гответе на тивок оган околу 3 до 4 минути. Кога виното ќе се олади, додадете малку мед. Истурете сè во стерилизирано шише и стерилизирајте го заедно со виното уште еднаш (вријте го во врела вода неколку минути). Кога шишето ќе се олади, ставете го виното во фрижидер. Се користи секој ден од 50 до 100 мл од ова вино.