ВНИМАВАЈТЕ! Ако ги имате овие симптоми на ковид 19 може да чувствувате последици со месеци по оздравувањето!

10 ноември, 2020
817265_h-56351418_ls


Една нова студија спроведена од истражувачи во САД, Велика Британија и Шведска сугерира дека два специфични симптоми може да бидат индикација дека едно лице ќе има сериозно заболување од ковид-19. Студијата наведува дека продолжената треска и губење на апетит се два рани симптоми кои укажуваат на тоа дека пациентот веројатно страда од „долг ковид“.

„Долг ковид“ се однесува на ситуација во која пациентите со коронавирус чувствуваат некои симптоми со недели, а понекогаш и со месеци, откако ја напуштиле болницата и се опоравиле. Некои пациенти изјавија дека откако страдаа од коронавирус, тие не можеа да се концентрираат на едноставни задачи, па дури и да одат по скалите без да изгубат здив. Особено, шансите некој да доживее долгорочни симптоми на коронавирус повеќе од двојно кај луѓето постари од 70 години во споредба со луѓето на возраст од 18 до 49 години. Истражувачите исто така откриле дека жените на возраст помеѓу 50 и 60 години имаат поголема веројатност да имаат долгорочни симптоми на коронавирус.

Исто така, откриено е дека високиот индекс на телесна маса (БМИ) е во корелација со постојаните симптоми на коронавирус, пренесува БГР. Друг интересен факт од студијата е дека немало значителна корелација помеѓу коморбидитетот и „долгиот ковид“. Значи, иако состојби како што се дијабетес и срцеви заболувања можат да ја зголемат веројатноста дека некој ќе доживее сериозни симптоми на коронавирус, тоа не влијае на тоа дали ќе имаат „долг ковид“.

Всушност, студијата открила дека астмата е единствената претходно постоечка состојба поврзана со „долгиот ковид“. Други рани симптоми за кои студијата открива дека се предиктори вклучуваат замор, главоболки, засипнатост и болки во мускулите.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi