ВНИМАВАЈТЕ: Еве што значи ако јазикот ви е бел!

25 декември, 2020
profimedia-0208807145

Белите дамки на јазикот се претежно бенигни и безопасни. Сепак, во одредени ситуации, тие можат да бидат знак на опасни болести, како што е рак на усната шуплина.

Еве зошто се појавуваат бели дамки на јазикот.

Белите дамки што се појавуваат на дел од јазикот може да укажуваат на габична инфекција, што е вообичаено ако сте земале антибиотици. Најчесто се јавуваат кај бебиња и постари лица. Исто така, луѓето со дијабетес може да бидат повеќе склони кон габични инфекции, а оралните инхалатори за астма исто така можат да ги предизвикаат.

jezik


Осипот обично се појавува прво во устата, и ако забележите бели ленти или чипкасти бели обрасци, треба да одите на лекар. Лихен планус исто така може да биде последица на употребата на тутун, и во овој случај симптомите обично се смируваат со престанокот на неговото користење

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi