Внимавајте: Колку пати е нормално да уринирате во текот на денот?

27 јули, 2020
7

Колку често одиме во тоалетот зависи од здравјето на телото, вели старата изрека. И кога станува збор за уринирањето, тоа покажува колку нашето тело е хидрирано.
Затоа, често се прашуваме дали уринитањето почесто е нормално. Одговорот на ова прашање го дал д-р Нил Графштајн, професор по урологија во Њујорк.

Еве некои важни информации што треба да ги знаете за самата урина и мокрење.

Иако не постои оптимален број пати на кој може да се утврди од тоа колку често во текот на денот треба да уринираме, лекарите велат дека одењето во тоалет за оваа намена треба да биде најмалку четири пати на ден до максимум седум пати. Ако уринирате повеќе од тоа, не се грижете. Тоа не е веднаш знак за паника, бидејќи фреквенцијата на уринирање влијае на голем број фактори, особено начинот на кој го хидрирате вашето тело.

Што е нормално

На пример, ако пиете многу вода, логично е почесто да одите во тоалетот. Возрасните треба да пијат осум чаши вода дневно. Покрај тоа, ако пијат многу алкохол, кафе или други течности кои го иритираат мочниот меур, се очекува дека често ќе го посетат тоалетот.

Исто така, постојат и оние кои имаат слаба бешика и веднаш трчаат да уринираат веднаш штом почувствуваат најмала потреба.

Што ако пречесто уринираме?

Ако потребата за уринирање ја надмине бројката од 11 пати на ден, а се внесуваат две литри течност, можно е дека тоа е посебен здравствен проблем. Во овој случај веднаш треба да посетите лекар.

Треба да се забележи и дека честото уринирање е еден од знаците на дијабет.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi