Внимавајте на децата и животните! Колку брзо температурата во автомобилот може да достигне 47 степени?

1 август, 2020
jn,


Никогаш нема премногу предупредувања за тоа колку е опасно да се остави дете или животно во автомобил за време на летото. Свеста за опасноста е уште поголема кога знаеме колку брзо температурата во автомобилот може да се искачи на вредности за опасност по живот.

Mumbai's maximum temperature rises to 34° C | Mumbai | Mumbai Live

Контролниот панел во автомобилот е со просек од 69 степени, воланот со 53 степени, додека седиштата се загреаат во просек до 51 Целзиусови степени. Кај автомобилите паркирани во сенка, температурата е пониска, но сепак многу висока. По еден час, внатрешноста на автомобилот се загрева до 38 степени, контролниот панел на 48 степени, управувачот на 42 степени, додека седиштата се загреваат во просек од 41 степен. Сите сме доживеале ситуација кога се враќаме во автомобилот во врел ден и едвај можеме да го допреме воланот. Замислете како изгледа детето или животното да бидат заглавени во автомобил што станал печка, апелира Ненси Селовер, климатолог на Универзитетот во Аризона. Научникот додава дека секој што седи во автомобилот, се разбира, дише и со секој здив ослободува влага во возилото.

Car Coverage: The Dangers of the Sun in Your Vehicle - Shadesparking


Лицето заглавено во врел автомобил е изложено на голем ризик од топлотен удар што може да биде фатално. Тешко е да се предвиди кога ќе се случи топлотен удар, најмногу затоа што состојбата вклучува многу фактори, вклучително и возраста, тежината и општата здравствена состојба на лицето, велат истражувачите. Но, во повеќето случаи, топлотен удар се јавува кога температурата на телото на детето се искачува над 40 степени и останува на тој начин некое време. За да дознаат повеќе за тоа како се ризикуваат децата, истражувачите користеле хипотетички податоци за двегодишно момче. Оставено во автомобилско седиште во топол ден, едно дете би доживеало топлотен удар за еден час доколку автомобилот е паркиран на сонцето и за два часа ако автомобилот е паркиран во сенка, се наведува во студијата.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris