Во време на ширење на корона вирусот, обрнете посебно внимание на настинките: Придржувајте се кон овие совети!

26 септември, 2020
Imunoblog-clanek-gripa-prahlad-viroza_04


Една од најефикасните форми на заштита од риновируси, најчестите виновници за настинки, а истовремено и против многу други видови вируси е грижата за силен имунолошки систем. Во натурапатијата, која се заснова на верувањето дека нашето тело е способно за успешно само-лекување ако обезбедиме соодветна поддршка, постојат прилично едноставни, но многу ефикасни методи дизајнирани да го намалат ризикот од настинка. Советите што следат не само што се корисни како превентивна мерка, туку можат да помогнат и ако веќе се појавиле првите симптоми. Настинката ќе помине побрзо и со помалку непријатности.

1. Имајте доволно квалитетен сон

Квалитетниот сон несомнено е тесно поврзан со доброто здравје. Тоа е секако особено важно кога станува збор за одржување на силен имунолошки систем способен да се бори против натрапниците. Во постудениот дел од годината, кога можноста за инфекција со вируси е над просекот, особено е важно добро да спиете.

Овој период има настинки, не паничете: Како да препознаете дали имате летна  настинка или ковид-19? - Читај.мк


2. Искористете ја извонредната моќ на лукот

Редовното консумирање лук може да помогне во зајакнување на имунолошкиот систем. Се разбира, лукот е исто така корисен дури и кога веќе може да забележите знаци на настинка. Во такви случаи, се препорачува пиење чај од лук.

3. Внесете во вашиот организам повеќе цинк

Во споредба со некои други хранливи материи кои се важни за силен имунолошки систем (на пример, витамини Ц и Д), на цинкот обично му се посветува многу помалку внимание. Сепак, тоа е минерал кој е исто така неопходен за успешна заштита од настинка. Сепак, истражувањето открило дека додавањето цинк има смисла дури и по можна инфекција.

Внесувањето на малку поголема количина на цинк на телото во рок од приближно 24 часа од почетокот на првите симптоми (на пример, со помош на додаток во исхраната) може да помогне во скратување на времетраењето на обичната настинка.

4. Препотете се темелно барем еднаш неделно

Посетата на сауна што помага да се отстранат штетните материи од организмот е многу корисно за имунитетот. Ако тоа не е можно, можете да постигнете слични ефекти со поинтензивно вежбање при кое многу се потите или со користење топла бања. Ако веќе сте болни, имајте на ум дека треската е природна одбрана на нашето тело од инфекција.

5. Помогнете си со ехинацеа

Ехинацеа е исклучително ценета билка за зајакнување на имунолошкиот систем. Ако сакате вашето тело да биде што поподготвено за студената сезона, има смисла да размислите да користите додатоци кои содржат екстракти од ова исклучително лековито растение кое има прилично долга историја. Го користеле многу племиња на северноамерикански Индијанци за лекување на сите видови рани, против разни воспаленија, каснувања од инсекти и каснувања од змија, кашлање, настинка, забоболки, грчеви во стомакот, па дури и гонореја.

Денес, препаратите за ехинацеа главно се користат за зајакнување на имунолошкиот систем и за третман на грип и настинка. Патем, тој е меѓу најпродаваните и најпочитувани хербални лекови во Европа и САД и е единственото лековито растение што го докажа својот имуностимулациски ефект во клиничките студии, што официјално го потврди Европската агенција за лекови.

Игнорирањето на обичната настинка е една од првите грешки што луѓето најчесто ги прават кога ќе настинат. Живееме во време кога е тешко да се забави, а и да бидеме целосно во мир. Ако не се чувствуваме добро, треба да одмориме што е можно повеќе и да му дадеме на телото шанса полесно да се бори против вирусот. Ако е можно, не игнорирајте ја настинката, туку зајакнете го имунитетот колку што е можно повеќе.