Вознемирувачко истражување: Скоро 50% од луѓето не ја менуваат својата долна облека секој ден

12 јули, 2020
Naslovna

Истражувањето е спроведено минатата година од марката Томи Џон, инаку производител на долна облека. Направено е во САД, така што не може да се каже дека е валиден воопшто или за Европа, но некако ни се чини дека резултатите не би биле значително различни тука.

Некои би рекле, можеби би биле полоши од тоа што го покажаа американското истражување, а тоа е дека 45% од луѓето носат ист пар панталони за два, па дури и повеќе денови по ред. Уште полошо, 13% од испитаниците откриле дека носат иста долна облека цела недела и подолго!

Седум дена во истата долна облека

Мажите се повеќе „опуштени“ од жените во однос на ова – 2,5 пати поголема веројатност да носат исти панталони седум дена по ред од жените, но сите заедно во студијата, жените не се покажаа како одлични чистачи. Претставникот на марката откри пред медиумите дека резултатите се главно пола-пола, што го уништи митот дека жените многу повеќе се грижат за хигиената отколку на мажите и обратно.

Истражувањето покажа и колку често луѓето купуваат нова долна облека – 46% од долна облека што ја купиле се користи повеќе од една година, додека 38% признале дека немаат идеја колку долго поседуваат одредени гаќички. Се разбира, производителите велат дека треба да купуваме нови алишта на секои 6 до 12 месеци бидејќи микроорганизмите и габите се акумулираат на алиштата, и покрај миењето, што може да доведе до инфекции на уринарниот тракт.

Распуштени, само напред?

Носењето чисти алишта секој ден звучи со здрав разум, но што навистина може да ни се случи ако не? После одвратноста поради нехигиенското однесување на Американците, Филип М. Тиерно, професор по микробиологија и патологија на универзитетот Њујорк, го даде своето мислење за дневниот весник Today – и се покажа дека „распуштените“ се помилувани.

„Општо земено, ретко менувањето на долна облека нема да наштети на нашата хигиена онолку колку што ќе му наштети на нашиот углед“, вели тој. „Сите ние имаме микроорганизми кои живеат на и во нашето тело. Пролиферацијата на овие микроорганизми е она што предизвикува нашата облека да добие непријатен мирис откако ќе се носи долго време “.

Ќе страда само угледот…

Но, нивното постоење нема никакви штетни последици, напротив, тоа е добро за организмот. Бидејќи овие се наши сопствени бактерии, освен ако не навлезат во кожата во телото или на друг начин не влезат во неа, тоа нема да ни наштети на кој било начин. Перење, како и секое парче облека што се носи без миење долго време, доведува до множење на бактерии на ткаенината, а нивниот број ќе зависи и од тоа што го правиме. На пример, ако вежбаме и се потиме многу или тоа е многу жежок ден, популацијата на бактерии ќе се зголеми побрзо. Значи … Дали е бjак да носат исти гаќички неколку дена по ред? Да. Дали тоа ќе му наштети на нашето здравје? Најверојатно не.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi