Вртоглавица, главоболка..Еве кои се симптомите од сончаница и што треба веднаш да преземете!

3 јули, 2020
кококо

Ако мислите дека вие или некој близу вас сте добиле сончаница, важно е да преземете итни чекори.

  1. Неопходно е да се стави во сенка лицето што има симптоми на сончаница и да ги отстрани сите непотребни работи од телото, како што се чорапи, чевли и капа. Исто така, лицето треба да се олади со умерено ладна вода и треба да се постави влажна крпа околу вратот, на препоните и под пазувите.
  2. Многу е важно лицето да оди во кревет што е можно поскоро. Ако е во несвест, свртете го налево со левата нога свиткана, така што циркулацијата ќе функционира.
  3. На топло време, важно е да пиете солена вода, и најдобро е да користите 1 лажица сол на 1 децилитар вода, за да ги вратите изгубените електролити во организмот. Не треба да го пиете премногу брзо за да избегнете шок и повраќање.
  4. Исто така е добро да пиете млеко со повеќе млечна маст. Пијте 2 до 3 чаши млеко или јогурт разредено со малку вода. Ова ќе го олади телото и ќе спречи покачување на температурата.
  1. Кога лицето кое има сончаница ќе се олади малку, ако има сила, не е лошо да се истушира ​​со поладна вода.
  2. Доколку е потребно, повикајте брза помош или консултирајте се со доктор. Направете го ова ако главоболката, вртоглавица, вознемиреност и црвенило траат подолго од еден час.
Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi