За само неколку секунди ќе се чувствувате многу подобро: Слушањето на оваа песна НАУЧНО Е ДОКАЖАНО дека ги намалува анксиозноста и стресот

23 јули, 2020
muzika

Студијата на американски научници, чии резултати беа објавени минатата година, покажа дека слушањето на „песната што најмногу релаксира“ пред операција е исто толку ефикасна како и кога пациентот користи лекови.

Како дел од експериментот, во кој учествуваа 157 лица, на некои пациенти им беше даден седатив мидазолам или ја слушаа песната Weightless од британскиот амбиент бенд „Маркони Унион“ три минути, додека одреден дел од телото доби локална анестезија. Песната, наводно, била подеднакво ефикасна за медицината, напиша Индипендент минатата година.

Weightless е, е песна создадена во 2012 година и направена специјално за терапевтски цели, во соработка со бендот Маркони Унион со тим на научници. Ја намалува вознемиреноста за 65 проценти, а нејзината ефикасност го изненади и членот на бендот Ричард Талбот.

– Беше фасцинантно да се работи со терапевт и да научиме како одредени звучни ефекти влијаат на расположението. Отсекогаш знаев дека музиката е моќна, но пред да создадам само врз основа на инстинкт – рече тој пред неколку години.

Експертите од Универзитетот во Пенсилванија сега сакаат да испитаат дали резултатите ќе бидат различни доколку се користи различен жанр на музика. Ако сте малку напнати на почетокот на работната недела, седнете удобно и уживајте …

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi