Запаметете го ова! Едноставен тест кој открива можни симптоми за мозочен удар!

1 октомври, 2020
mozo;en udar

Мозочен удар може да му се случи на секого, на која било возраст, и во случај да се случи, секоја минута се брои. Со цел да се намали ризикот од сериозни последици од мозочен удар врз здравјето и животот на лицето при навремено реагирање од лекар, важно е да знаете како да ги препознаете неговите вообичаени знаци.

Симптомите на мозочен удар кои најлесно се препознаваат вклучуваат нарушувања на говорот, слабост и / или вкочанетост на едната страна од телото, целосно или делумно губење на видот и нарушена координација и рамнотежа. Исто така, мозочниот удар се манифестира со нарушување на свеста, било да е тоа дезориентираност или прекумерна поспаност, пишува Задоволен.

Четири едноставни команди

Со четири едноставни команди, можно е да се утврди дали некое лице има мозочен удар, а тоа се: смејте се, кажете нешто, кренете ги рацете и извадете го јазикот.

Ако некое лице не може да ги подигне двата агли на усните, зборува некохерентно, чудно или несфатливо, ако едната рака му е послаба и падне, а неговиот јазик е „искривен“ или оди на едната или на другата страна, тоа значи дека нешто не е во ред.

Оваа проверка ќе ви даде доволно време да побарате медицинска помош и да спасите нечиј живот. Патем, овој вид тестирање во светот се нарекува БРЗ тест:

– F како (face) лице што е нарушено од едната страна поради мозочен удар

– A kakо (arms) раце затоа што едно лице не може да ги прошири обете раце

– S (speech) како говор, бидејќи едно лице не може да зборува јасно и да разбере што зборуваш

– Т (time)како време / време

Ако забележите некој од овие знаци, мора да повикате брза помош. БРЗИ тест е исто така чест во Хрватска, каде што се користи и кратенката ГРОМ:

– G како говор (тежок и неразбирлив)

– Р како раце (едната рака е слаба и „паѓа“)

– О како лишување (лице асиметрично, еден стан “виси”)

– М како минути во рамките на кои мора веднаш да повикате брза помош.

Овој тест помага да се идентификуваат трите најчести симптоми на мозочен удар, сепак постојат и други знаци кои треба сериозно да се сфатат.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum