Заразените од Корона загрижени: Оштетувањето на мирисот и вкусот кај овие луѓе е трајно!

9 декември, 2020
shutterstock_780214297 fggg_1000x0


Губење на сетилото за мирис или аносмија, проследено со губење на чувството за вкус, стана вообичаен симптом на ковид 19. Излегува дека многумина немаат чувство за мирис и кога поминуваат други симптоми на болеста – па се поставува прашањето – како да го вратат?

За повеќето пациенти со ковид 19 кои страдаат од аносмија, сетилото за мирис се враќа за неколку недели, а лекарите сè уште не знаат дали вирусот предизвикува долгорочно губење на ова чувство – бидејќи има такви чии мириси целосно се менуваат по враќањето во нормала. Чувството на мирис е сложено и е тесно поврзано со нашиот опстанок – можноста за мирис на оган, хемиски протекувања или расипана храна – и нашата способност за вкус и уживање во храната.

nos


Добрата вест е дека миризливите неврони, со кои можеме да мирисаме, се способни за регенерација. Лошата вест е дека не секој ќе се врати на своето ниво на функционирање што го имале пред ковидот, тврди Лео Њухаус, специјализиран за закрепнување на пациентот.

Тој тврди за „Харвард Хилт Издаваштво“ дека пациентите со пост-вирусно губење на мирис имаат приближно 60% до 80% шанси да повратат дел од својата функција на мирис во рок од една година. Бидејќи сетилото за мирис обично се намалува со возраста, опоравувањето може да трае подолго за возрасните.

За да го „разбудите“ носот повторно, повеќето специјалисти препорачуваат тренинг со мирис, дневна рутина на миризливи есенцијални масла како што се лимон, еукалиптус, каранфилче и роза. Ако страдате од губење на мирис, не се обесхрабрувајте ако некои од есенцијалните масла мирисаат поинаку отколку што очекувавте: изобличувања поврзани со губење на мирис (тропосмија) не се невообичаени.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris