Жртвите на срцев удар имаат симптоми и до еден месец однапред

19 август, 2020
sdasfaf


Околу 350.000 луѓе, само во САД, умираат секоја година од срцева слабост, што не треба да се меша со срцев удар. Срцевата слабост е многу погрдно сценарио затоа што срцето одеднаш престанува да чука, бидејќи неговата електрична активност „излегува од ритам“. Оживување може да купи малку време, но факт е дека малку пациенти преживуваат. Неодамна беше спроведена неверојатна студија во Портланд за да се следат луѓето со ненадеен срцев удар од повеќе од една деценија. За тоа време, беа интервјуирани мноштво луѓе кои беа блиски до жртвите, како и преживеаните, а детално беа разгледани нивните здравствени записи.

The heart isn't particularly vulnerable to cancer – and here's why ...

Ова е индикација дека сигналите испратени од нашето тело не треба да се игнорираат. Со фактот дека на прво место има болки во градите и останување без здив – што треба веднаш да ве „одведе“ во болница. Претходните срцеви напади, коронарна срцева болест и некои наследни нарушувања кои влијаат на работата на срцето, го зголемуваат ризикот од ненадеен срцев удар, а луѓето кои знаат дека се изложени на зголемен ризик, можеби ќе треба да инсталираат дефибрилатор за да го вратат срцето во правилен ритам. Иако една четвртина од заболените од срцев удар не доживеале никакви симптоми, повеќе од половина доживеале барем еден, при што повеќето симптоми се јавуваат во рок од 24 часа пред ударот, иако некои почнале да се манифестираат до еден месец порано.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris