Знаци на психичка злоупотреба која повеќето луѓе не ја забележуваат

25 јули, 2020
sdsdsdsd

Кога зборуваме за семејни и љубовни врски, одредени работи не секогаш се доживуваат како погрешни сè додека не биде предоцна. Затоа е важно да ги препознаеме најчестите симптоми и кај блиски луѓе и можеби кај нас самите, за да можеме навреме да побараме помош и да се спасиме од токсични влијанија.


Се чувствувате немоќно

Ако се чувствувате несоодветно, контролирано до некое лице или ако не можете да зборувате за нешто, тоа е злоупотреба.

Чувство на вина

Ова чувство може да биде предизвикано од емоционална уцена, негирање на физички контакт или разговор или прекумерно удоволување. Во семејствата каде се појавува физичко насилство, ваквите ситуации често следат. „Па, затоа што не молчеше додека бев нервозен, морав да те удрам“, и слично.

Никогаш не е доволно добро

Се појавува ако партнерот постојано критикува сè што ќе кажете или каже дека имате прекумерни емотивни реакции на некои од неговите постапки или коментари, или ако тој ги менува верзиите за тоа што навистина се случило меѓу вас.

Постојано сте под критики

Психолошка злоупотреба може да се случи насекаде и од секого. Додека сите го фалат успехот во вашата деловна активност, изгледот или нешто трето, вашиот партнер или член на семејството не им се придружува да ги фали, туку ве критикува и покрај нив. Тоа е тактика со која тој сака вашата самодоверба да не расте доволно, затоа што во тој случај можете да го оставите полесно.

Индиферентност

Може да бидете многу тажни за нешто што се случило без вашиот партнер, пријател или член на семејството да има сочувство. Претежно ќе се случи другата страна да ви каже како се без никакво сочувство за солзите. Важно е фокусот на нив за да ве држат под контрола. Толеранцијата за вашите грижи е ограничена, затоа што другата страна бара целосно внимание за себе.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi