Зошто студениот туш го подобрува менталното здравје?

9 јули, 2020
туш

Податоците покажуваат дека секое петто лице во светот е во состојба на постојана депресија и стрес. Што би направиле ако знаевте дека можете да ги решите сите овие проблеми без да го напуштите вашиот дом?

Придобивките од ладен туш

Луѓето кои редовно пливаат во ладна вода знаат од прва рака колку е корисно ова за нашите тела. Сите тие можат да го потврдат фактот дека ладен туш го крева расположението, го намалува стресот, дава сила, а исто така ја намалува болката од ревматизам.

Како може да се објасни сето ова?

Д-р Николај Шевчук од Универзитетот во Вирџинија Комонвелт вели дека главната причина за изложеност на ладна вода е топлотниот стрес. Остра промена на температурата на водата е слична на терапијата со шок. Го активира производството на бета-ендорфини и норепинефрин во мозокот, од кои последниот често се користи за правење антидепресиви. Така, ладен туш ви овозможува да ги набавите апсолутно бесплатно и да заштедите при набавка на скапи лекови.

Исто така, според дополнителни истражувања, навиката за капење во ладна вода помага во намалување на нивото на урична киселина.

Покрај тоа, контакт со вода на ниски температури има позитивен ефект врз состојбата на кожата и косата. Значи, по првиот контрастен туш (кога одеднаш се менува топла и ладна вода), можете да се ослободите од црвенило и оток околу очите.

Студијата исто така покажа дека ефектот на ладна вода врз човечкото тело доведува до зголемување на производството на антиоксиданти, а особено ја подобрува синтезата на глутатион. Овие оксидативни реакции ја зголемуваат нашата отпорност на физички, емоционален и ментален стрес.

Студената вода како начин за борба против депресијата

Истражувачите од Универзитетот во Осака (Јапонија) откриле дека капењето во ладна вода може значително да го намали нивото на кортизол во крвта – хормон кој станува исклучително вознемирен и под стрес кај луѓето.

Така, студениот туш не само што го подобрува физичкото здравје, туку е во состојба да ја врати психо-емоционалната состојба на кој било од нас, како и да се ослободи од депресија, стрес и многу други негативни емоции.

Затоа, ослободете се од навиката да се капете со врела вода што е можно побрзо. Наместо тоа, започнете нова – ладен туш секое утро. Како резултат, ќе научите да се будите без кафе и да се чувствувате расположено во текот на денот.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi