Зошто животот покрај море е најдобар лек за тело и за душа?

17 јули, 2020
море

Постојат научни докази дека морето е многу корисно, а еве 5 причини зошто е добро барем дел од животот да минете покрај море

1. Водата брзо го враќа човекот во неговата природна состојба

Луѓето се длабоко поврзани со водата уште од самите почетоци. Човековото тело е составено 75 % од вода.

Пливањето во море е најдобар начин за полнење на батериите.

2. На плажа сме смирени

Научно е докажано дека гледањето во природа или море не смирува.

3. Не постои ништо покорисно од плажа

Докажано е дека луѓето кои живеат покрај море се посреќни во однос на останатите. Морето е најдобар природен антидепресив на светот.

4. Морската вода има подмладувачки ефект врз човечкиот мозок

Во денешно време нашиот мозок е толку многу оптеретен, што копнее по одмор. А најдобар начин за тоа е да бидете во близина на море.

5. Смирувачката моќ на синилото

Најчеста омилена боја на луѓето им е сината. Тоа не е изненадувачки факт ако ги земеме предвид прекресните нијанси на сина боја на небото и морето кои се пријатни и смирувачки.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum

- escort - Casinomaxi bağlan - Goldenbahis - Sultanbet - mobilbahis giris -
instagram takipçi hilesi