Зголемете го внесувањето на ова минерално „оружје“ против КОВИД: Еве зошто јодот е клучен за имунитетот?

22 октомври, 2020
Screenshot_7_1000x0

Го зајакнува имунитетот!

Започнува сезоната на грип и респираторни инфекции. Во исто време, бројот на луѓе кои страдаат од Ковид-19 рапидно расте секој ден. Марија ван Керхове, службеник на СЗО, одговорна за КОВИД-19, предупредува на опасноста од совпаѓање на епидемијата на коронавирус и грип, и сето ова укажува на друга, нова загриженост.

Ковид-19 и грипот се различни заразни болести, но можат да имаат слични симптоми (треска, кашлица, отежнато дишење). Затоа е важно да се спречи вакцината против грип, а особено да се грижи за своето здравје, да се храни здраво и да се следат препорачаните мерки.

Според д-р Гери Ворен, клучно е да се зголеми внесувањето на јод во овој момент. На овој начин можеме да се заштитиме и тоа мора да биде основна активност. Многу е лесно: зголемете го дневниот внес на јод на 30mcg / kg – безбедна горна граница поставена од Светската здравствена организација – СЗО.

Дневно внесување на јод му овозможува на нашето тело да изврши три важни функции во борбата против Ковид-19, деактивирање на коронавирус во носот со присуство на доволно јод во носната слуз, деактивирање на коронавирус на кожата со јод од пот и што е најважно, јодот учествува во апоптоза (клеточна смрт ) клетки заразени со ковид.

Конзумирајќи јод од 1,5 до 2,4 милиграми на ден (во зависност од телесната тежина), го зајакнуваме нашиот имунолошки систем во борбата против грипот. А со тоа ја намалуваме можноста за пренесување на Ковид-19, а со тоа и смртност. Најдобар извор на јод се алгите, морските риби јодизирана сол.

Eskişehir escort - Sekabet kaç oldu -
Superbetin yeni adresi
-

Dinamobet link

-

kolaybet giriş yapamıyorum