Жена (50) после две употреби на оваа маска се подмладила за 15 години! (РЕЦЕПТ)

8 мај, 2020
зена

Една жена во раните педесетти го сподели своето искуство за користење на таканаречената златна маска за лице. Таа тврди дека таа ја користела само двапати и дека нејзините пријатели веднаш започнале да ја прашуваат што се случило со нејзиното лице и дали направила каква било хируршка интервенција.

Состојки: 2 лажици свежо рендан ѓумбир, 2 лажици мед, 1 лажичка куркума.

Подготовка и примена: Измешајте ги сите состојки и нанесете на лицето. Оставете да отстои десет минути. Можно е да почувствувате мало пецкање на вашето лице или да се чувствувате како да гори, но ова е сосема нормално затоа што оваа маска дава ефект на топлина и на тој начин ја подобрува циркулацијата на крвта и ги “пегла” брчките.

После десет минути, исплакнете го лицето со топла вода.

Која е тајната на оваа маска?

Моќните состојки се одговорни за целосно неверојатниот подмладувачки ефект.

Ѓумбирот ја враќа еластичноста на кожата и ја тонизира, ја стимулира циркулацијата во најдлабоките слоеви на кожата. Поради тоа, кожата почнува повторно да блеска и станува поздрава. Покрај тоа, ѓумбирот ја хидрира кожата и ѝ дава клучни елементи.

Куркумата го стимулира производството на колаген и ја прави кожата посветла и посјајна. Содржи ниацин, кој помага да се поправат оштетените клетки. Ако на кожата останат жолти траги од куркума, можете ги отстраните со сок од грејпфрут.

Медот содржи полифеноли кои го забавуваат процесот на оксидација во клетките и го запираат нивното стареење.

Забелешка: Оваа маска не треба да се користи доколку сте алергични на која било од состојките или имате отворени рани или повреди на лицето.