Жени, ако спиете во ОВАА ПОЗА, можете да доживеете ОРГАЗАМ во сон

7 октомври, 2020
beautiful-18679231920-830x0

Дами, дали знаевте дека спиењето во одредена положба може да влијае на појава на оргазам?

Иако е добро познат фактот дека мажите можат да ејакулираат во текот на ноќта, феноменот на „влажни соништа“ им се случува и на жените.

Сексологот д-р Џес Орли за Дејли Стар изјави дека мажите имаат двојно поголема веројатност да доживеат оргазам во сон отколку жените – но не само мажите достигнуваат кулминација додека спијат.

Излезе дека ако сакате да ја зголемите можноста да доживеете оргазам во сон, треба да спиете на стомак.

Очигледно е дека оваа позиција дава поголема стимулација на клиторисот и е поврзана со поживописни соништа.

Шансите за оргазам исто така се зголемуваат ако веќе некое време не сте имале кулминација – и ако сте уморни.

Возраста исто така игра важна улога во постигнувањето оргазам во сонот. Жените во 40-тите и 50-тите години почесто го доживуваат тоа.

Истражувањата покажаа дека дури 80 проценти од машката и 40 проценти од женската популација доживуваат силни оргазми за време на спиењето.

Разликата помеѓу машкиот и женскиот оргазам за време на спиењето:

Маж кој достигна кулминација во сонот, остава видливи докази во вид на сперма и сперма што се лачат на неговата долна облека за време на ејакулацијата.

За жените, ситуацијата е нешто поинаква. Иако оргазмот за време на буден секс кај жените е придружен со лачење на вагинална течност, не мора да биде така и во сон. Кај жените, врв на сексуално задоволство се манифестира со забрзано чукање на срцето, висок крвен притисок, проширени зеници и зголемено потење.