Жените откриваат зошто го изневериле својот партнер

10 септември, 2020
жени


Жените се почесто ги изневеруваат своите партнери или барем се почесто признаваат. Истражувањето на YouG од 2015 година покажа дека бројот на жени и мажи кои изневеруваат е скоро еднаков.

Доколку се земат податоците од 1990 година, бројот на жени кои изневеруваат е зголемен за 40%, додека бројот на неверни мажи останува речиси непроменет.

Хафингтон пост се обиде да излезе со одговор зошто жените изневеруваат, да не ги осудува или оправдува, туку да види колку се сменил односот кон сексот и врските.

Young sexy couple have intimacy on bed. Picture of passionate man and woman lying and enjoying. Intimace process. Woman keep legs spread. Guy lying on top of her

Седум жени ги споделија своите искуства анонимно.

“Сметав дека луѓето кои изневеруваат се ужасни суштества, и сега тоа го правам. Мојот живот е одличен и мојот долгогодишен партнер и три деца ме обожаваат и јас ги обожавам. Проблемот е што не сум навистина среќена и сакам да бидам со некој друг. Се чувствувам заробено и разговарав со мојот партнер за сè, но тој не сака да заминам. Поминав години во сомнеж за моите чувства и еден ден ми се појави дека нема да исчезнат, па што е поентата. Решив да го сторам тоа. Неодамна имав две емотивни врски и водев љубов со други мажи, но не спиев со никого. Јас би можел во иднина. Не се чувствувам лошо, поголемиот дел од времето, што ме изненади. Она во што се сомневам е ова: дали го напуштам и целосно го уништувам светот на мојот партнер и светот на моите деца и поширокото семејство заради страста и длабоката врска што не можам да ја добијам дома? Или треба да останам како убава кукла заробена во прекрасен свет додека криев тајна? Последново никого не повредува “, е исповедта на првата жена што ја сподели на подкастот Дали те правам непријатно?


Друга жена призна дека го изневерувала својот партнер затоа што забележала дека нивната врска е при крај. “Го изневерував мојот дечко со кој бев четири години кога видов дека врската се спушта. Тоа беше последниот обид да се реагира од него и да се види дали тој се грижи. Не му беше гајле. Исто така, многу го негирав крајот на нашата врска и се исплашив да бидам повторно сам, најмногу затоа што бев надвор од игра толку долго и се чувствував целосно одвоен од самците. Јас не препорачувам мамење како начин да ги откриете овие работи затоа што е непријатно, па дури и ако другата личност се однесува како да не им е грижа, тоа на некој начин ќе влијае на неа. Измамникот е секогаш виновен на крајот. Но, тоа ме натера да видам како мами на поинаков начин. Дека измамниците не се веднаш злобни и вреди да се истражи нечиј мотив за тоа. Да се ​​биде во можност да разберете зошто некој го стори тоа, клучно е да си простите, и не можете да се надевате дека ќе одите понатаму или да се излекувате ако не го разбирате тоа “, открил 26-годишникот од Манчестер.

Трета жена призна дека и недостасува внимание и се сврте кон изневерување поради тоа. “Мислам дека една од причините за изневерување беше тоа што сакав да се чувствувам пожелно. Јас сум во брак со мојот партнер две години, но заедно сме околу девет години. Таа е многу успешна и често се чини дека сè се врти околу неа. и големите работи што ги прави. Се чувствував несигурно и како да сум постојано во сенка. Кога отидов на одмор со една од моите пријатели, беше навистина убаво да се видат луѓе како мене. Знам дека е навистина себично, но за мене беше ослободувачко и навистина не размислував какви ќе бидат последиците. Исто така, јас сум во истополов однос и не бев со маж до тој момент, и тоа навистина беше нешто што ме интересираше, па ја искористив таа можност. Тоа искуство ми покажа дека сум полн со несигурности и сомнежи со кои морав да се справам. Ми помогна бидејќи видов колку сум несреќен со себе и како тоа влијаеше на мојата врска “, изјави 28-годишната девојка од Лондон. Четвртата жена која ја раскажа својата приказна тврди дека го изневерила своето момче затоа што мислела дека раскинале.


“Една вечер, додека бев на забава со колегите, имавме непријатна расправија. Мислев дека раскинавме и со скршено срце се вратив во барот и колегите сакаа да ме расположат со алкохол. Јас и мојот шеф флертувавме со месеци, и поради сè што се случи таа вечер, завршивме во кревет. Следниот ден, момчето ми се јави и се извини и ми рече дека сака да работи на нашата врска. Не му кажав за мојата авантура. Раскинавме една година подоцна и денес сме пријатели. Никогаш нема да му кажам за мојата вечер со шефот “, призна 31-годишната девојка од Лондон. Следната жена призна дека го изневерила сопругот поради проблеми во спалната соба. “На крајот на месецот ќе наполнам 44 години, а пред една недела го изневерив мојот сопруг со кого сум 16.

Couple making love in bedroom

Тој е совршен во секој поглед освен во кревет, воопшто немаме сексуален живот. Сексот никогаш не му бил важен. Неговата незаинтересираност за секс не е за мене беше важно затоа што тој имаше се што сакав во жена. Имаме две деца и однадвор изгледаме како совршено семејство. Порано бев секогаш дружеубив и отворен, но тој вид се изгуби со текот на годините. Повторно сакав да бидам забавна и пожелна. Запознав човек на Интернет и се согласив да се сретнам. Сексот беше фантастичен и воопшто не жалам за тоа. После тоа и кажав на сопругата колку сум фрустрирана. Да останеме заедно, барем уште некое време. Го сакам, но не сум заљубена во него. Ако немавме деца, ќе заминев, но знам дека тоа ќе го уништи моето семејство “, рече 43-годишната дама од Лондон. Следната жена што ја сподели својата приказна призна дека го изневерила својот вереник три месеци пред венчавката.

“Само три месеци пред венчавката, се чувствував како работите да излегуваат од контрола и се прашував дали мојот свршеник е вистинскиот за мене. Тој беше многу убав, но немаше возбуда или предизвик. Немаше страст. Но, јас не сакав да бидам сам и го почувствував притисокот на околината затоа што сите покани беа веќе испратени. Три месеци пред венчавката бев на состанок и веднаш седнав покрај еден човек што ми се допадна. Наскоро започнавме афера и тој беше сè што не беше мојот свршеник. Сепак, се омажив, ного оставив сопругот по девет месеци и заминав со друг маж. Сè уште сме заедно и имаме две деца “, рече 37-годишникот од Лондон.

Последната девојка која ја откри својата страна од приказната призна дека изневерувала кога не сакала да биде во врска.

“Кога бев помлада ги изневерував моите момчиња затоа што навистина не сакав да бидам во врска. Јас всушност сакав само секс. Кога сфатив дека можам да имам различни сексуални партнери пред да донесам свесна одлука дека сакам да бидам во сериозна врска со некого, тоа ми помогна да не изневерувам. Јас се гризам заради тоа што им го направив на овие момци, но се обидувам да не се замерам премногу “, заклучи 35-годишникот од Голем Амстердам.